İstanbul’da dev kargo uçağına lazerli taciz

İstanbul’da Amerika’ya ait olan dev kargo uçağı lazerle taciz edildi. Lazer tacizi sonucunda pilotlarda kısa süreli görme kaybı yaşandığı belirtildi.

İstanbul’da dev kargo uçağına lazerli taciz

İstanbul’da Amerika’ya ait olan dev kargo uçağı lazerle taciz edildi. Lazer tacizi sonucunda pilotlarda kısa süreli görme kaybı yaşandığı belirtildi. Amerikan kargo şirketine ait olan Atlanta-İstanbul seferini yapan Boeing 747-481 tipi kargo uçağına yapılan lazerli tacizin kanunlarda 17 bin 361 TL para cezası olduğu biliniyor.

Şişli’den Güçlü Bir Lazerle Taciz Edildi

Amerika’ya ait olan kargo uçağının Atlanta-İstanbul Atatürk Havalimanı uçuşunu yapan Boeing 747-481 tipi dev kargo uçağının İstanbul Şişli’den güçlü bir lazerle taciz edildiği öğrenildi. Yapılan bu tehlikeli davranış pilotlarda geçici görme kaybına sebep oldu.

17 Bin Liralık Para Cezası Var

Hava araçlarına lazer tutmak uçuş emniyetini tehlikeye attığı için para cezasıyla cezalandırılıyor. Ancak kanunun koyduğu 17 bin 361 TL’lik idari para cezası tehlikenin önüne geçemedi. 10 Şubat akşamı İstanbul Şişli’de Atatürk Havaalanına  iniş yapmak için alçalan ve 900 metre yükseklikte olan Amerikan kargo uçağına saat 19.58 sularında çok güçlü bir lazer tacizinde bulunulduğu ortaya çıktı. Şişli’de yapılan lazer tacizi saniye saniye görüntülenirken uçuş güvenliğini tehlikeye atan bu taciz pilotlarda kısa süreli görme kaybına neden oldu. Dev kargo uçağının saatler 20.04’ü gösterdiğinde Atatürk Havaalanına güvenli bir şekilde inişini gerçekleştirdiği öğrenildi.

2 Yıl İçerisinde 28 Uçak Lazer Tacizine Maruz Kaldı

Öte yandan sadece 2 yıl içerisinde uçaklara 28 adet lazer tacizi yapıldığı ortaya çıkarken, tutulan raporlara göre bu tacizler 2017 yılında 22, 2018 yılında ise 6 uçağa karşı yapılmış. Uçaklara yapılan lazerli taciz sonucunda pilotlarda kısa süreli görme kaybı meydana gelebiliyor. Bu görme bozuklukları arasında kaybı bulanık görme, anlık görme kaybı, baş ağrısı, gözlerin kamaşması ve gözlerdeki rahatsızlık gibi kendini gösterebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@