İstanbul’daki 4,7’lik depremin ardından uzmanlardan afet uyarısı

Marmara Bölgesi’nde meydana gelen 4,7’lik deprem sonrasında uzmanlardan büyük deprem uyarısı gelmeye başladı. İTÜ Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ziyadin Çakır, meydana gelen son depremin ciddi bir uyarı olduğunu büyük bir depremi tetikleyebileceğini ve önlem alınması gerektiğini sonucunun çok ciddi bir afet olabileceğini belirtti.

GÜNDEM 11.01.2020, 19:13 Sema Topbaş
İstanbul’daki 4,7’lik depremin ardından uzmanlardan afet uyarısı

Marmara Bölgesi’nde meydana gelen 4,7’lik deprem sonrasında uzmanlardan büyük deprem uyarısı gelmeye başladı. İTÜ Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ziyadin Çakır, meydana gelen son depremin ciddi bir uyarı olduğunu büyük bir depremi tetikleyebileceğini ve önlem alınması gerektiğini sonucunun çok ciddi bir afet olabileceğini belirtti. Öte yandan bazı uzmanlarda son meydana gelen depremin daha önce meydana gelen 5.7’lik depremin artçısı olabileceğini de belirtti.

Kandilli Rasathanesi Depremin Büyüklüğünü 4,7 Olarak Açıkladı

Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana geldiği belirtilen deprem başta İstanbul olmak üzere çevre illerde de hissedildi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamada depremin saat 16.37’de meydana geldiği belirtilirken verilen detaylarda yerin 16 kilometre aşağısında meydana geldiği aktarıldı. Depremin büyüklüğü 4,7 olarak açıklanırken AFAD tarafından yapılan açıklamada depremin yerin 7 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.

Uzmanlardan Deprem Yorumu

banner32
Başta İstanbul’da pek çok noktalarda hissedilen ve bir kez daha korku yaşatan deprem birçok çevre illerde de hissedildi. Deprem sonrasında uzmanlardan da önemli açıklamalar geldi. Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Şerif Barış yaptığı açıklamada, depremin artçı ve normal bir deprem olduğunu düşündüğünü daha önce meydana gelen 5.7’lik depremin artçısı olabileceğini de aktardı.

Büyük Bir Depremi Tetikleyebilir

İTÜ Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ziyain Çakır ise meydana gelen 4.7’lik depremin normal seyre uygun olmadığını ve dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Son meydana gelen depremin ciddi bir uyarı olduğunu söyleyen Çakır, depremin ana fayın üzerinde meydana geldiğini ve büyük bir depremi tetikleyebileceğini bu yüzden önlemler alınması gerektiğini bunun sonucunun çok ciddi bir afet olabileceğini aktardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@