Kandilli Rasathanesi’nden İstanbul için kritik deprem uyarısı

Geride bıraktığımız aylarda gerçekleşen ve İstanbullulara büyük korku yaşatan 5.8’lik depremin ardından kritik uyarılar art arda gelmişti. Son olarak Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü olan Haluk Özener İstanbul için bir kritik uyarı daha yaptı.

Kandilli Rasathanesi’nden İstanbul için kritik deprem uyarısı

Geride bıraktığımız aylarda gerçekleşen ve İstanbullulara büyük korku yaşatan 5.8’lik depremin ardından kritik uyarılar art arda gelmişti. Son olarak Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü olan Haluk Özener İstanbul için bir kritik uyarı daha yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Deprem Çalıştayının ilk gününde deprem tehlikesiyle ilgili önemli konuşmalar gerçekleşti.

İstanbul İçin Tehlike Büyük

Gerçekleşen görüşmelerde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener tüm Türkiye’nin şu anda 450 farklı istasyonla takip edildiğini belirtti. Bu gözetimlerin yoğunluk olarak Marmara bölgesinde de sürdürüldüğünü aktaran Özener, Türkiye’de 500’den fazla aktif fay hattı bulunduğunu belirtti. Gözlemlenen fay hatlarından en önemlilerinden birisinin de Marmara Denizi’nden geçen ve büyük tehlike yaratan Kuzey Anadolu Fayı olduğunu aktaran Özener, İstanbul için tehlikenin boyutunu da gözler önüne serdi.

İstanbul’u Çevreleyen Surlar Gözlem Altında

Depremle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, Tarihi ve Kültürel mirasın korunmasına yönelik gözlemler yapıldığını da vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde olduğu bir Avrupa Projesi başlattıklarını dile getiren Özener, tüm surların gözlemlendiğini bunun yanında İstanbul’u çevreleyen tüm surların ayakta kalması için gözlemlenmesinin çok önemli olduğunu aktardı. Öte yandan Çalıştay’a katılan bilim insanları da çeşitli sunumlar yaparak İstanbul’un deprem tehlikesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@