Kapatılan İstanbul Şehir Üniversitesi hakkında YÖK’ten açıklama!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatılan İstanbul Şehir Üniversitesi hakkında, YÖK'ten bir açıklama geldi. YÖK tarafından yapılan açıklamada, "Eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM 30.06.2020, 12:18 Sinem Ramazanoğlu
Kapatılan İstanbul Şehir Üniversitesi hakkında YÖK’ten açıklama!

Tartışmalara sebebiyet veren İstanbul Şehir Üniversitesi Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatıldı. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının ardından Yüksek Öğretim Kurulu'ndan (YÖK) konuyla ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Gelir açığını karşılama kabiliyetinin bulunmadığı, personel maaşlarının ödenemediği, faaliyetin geçici olarak durdurulması sürecinin uzamasının öğrenci, akademik, idari personel ile kamu ve özel hizmet sağlayıcılarının mağduriyetini arttıracağına ve eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

YÖK’ten açıklama

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile AK Parti arasında anlaşmazlığa sebep olan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatılmasının ardından Yüksek Öğretim Kurulu'ndan (YÖK) konuyla ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Yükseköğretim Kurulu'nun 25 Haziran 2020 tarihli Genel Kurul toplantısında; garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi'nin İstanbul Şehir Üniversitesi'ne ilişkin "Gelir açığını karşılama kabiliyetinin bulunmadığı, personel maaşlarının ödenemediği, faaliyetin geçici olarak durdurulması sürecinin uzamasının öğrenci, akademik, idari personel ile kamu ve özel hizmet sağlayıcılarının mağduriyetini arttıracağına ve eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceğine" dair tespitleri, Yükseköğretim Denetleme Kurulunun raporları ile birlikte değerlendirilmiş; 2547 sayılı Kanunun Ek madde 11/14 fıkrası gereği: "Garantör üniversitenin bu konuya ilişkin tespiti" Yükseköğretim Kurulu tarafından onanarak Cumhurbaşkanlığı Makamına arz edilmiş ve söz konusu üniversitenin faaliyet izni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırılmıştır.

"Öğrencilerimizin eğitim ve öğretimi önceliğimizdir"

Bilinmelidir ki öğrencilerimizin eğitim ve öğretimi önceliğimizdir. Bu hususta öğrencilerimizin, eğitim ve öğretimlerine dün olduğu gibi bundan sonra da en uygun şartlarda devam etmeleri için gerekli her türlü tedbirin vakit geçirmeksizin alınacağını bilmelerini isteriz.

Öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için azami hassasiyetin gösterileceği hususu başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere kamuoyuna duyurulur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@