Kıraathane önünde kılınan namaz sonrası Diyanet devreye girdi

Sakarya’da imama küsen cemaatin namazı cami yerine kıraathane önünde kıldığı anların görüntüsü Türkiye çapında ses getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yaşanan sorunun çözülmesi için talimatta bulundu.

GÜNDEM 29.06.2020, 14:23 Sinem Ramazanoğlu
Kıraathane önünde kılınan namaz sonrası Diyanet devreye girdi

Geçtiğimiz günlerde büyük ses getiren olay, Sakarya’nın Kaynarca ilçesine bağlı Müezzinler Mahallesi'nde yaşandı. Cemaat caminin imamıyla yaşadıkları sorun yüzünden yatsı namazını cami yerine kıraathane önünde bir araya gelerek kıldı. Bu anların görüntüsü ortaya çıkınca Türkiye’nin gündemine oturdu. Yaşanan olay sonrası, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan sorunun çözülmesi için talimat geldi.

Mahalleli imama küs

Sakarya’nın Kaynarca ilçesine bağlı Müezzinler Mahallesi'nde bulunan cami imamı ile yaşadıkları sorundan bahseden Muhtar Saffet Kansu, "Köyümüz halkı ve ihtiyar heyeti olarak imamdan memnun değiliz, imamıza küstük. Bu sebepten dolayı imamımızla ilgili gerekli müracaatları Müftülük ve diğer makamlara yaptık. Bu akşamdan itibaren karar alıp kıraathane önünde toplanıp, burada namaz kılacağız. İmam değişene kadar burada namaz kılmayı düşünüyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Ali Erbaş devreye girdi

İmamın kendilerine kötü davrandığını iddia eden cemaat, imam değişene kadar camiye gitmeyeceklerini ve namazlarını kıraathane önünde kılacaklarını belirtmişlerdi. Yaşanan olay sonrası devreye giren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sorunun çözülmesi için talimatta bulundu.

Yaşanan olayı kaleme alan Abdulkadir Selvi, yazısında şu ifadelere yer verdi: "Bu eylem Türkiye çapında ses getirdi. Bu olay üzerine Diyanet'le konuştum. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş konuyla hemen ilgilenmiş. Bir inceleme başlatmış ve sorunun çözülmesi için talimat vermiş. Zaten yedi ay önce de imamla cemaat arasındaki sorun Sakarya Müftülüğü'ne intikal etmiş. O zaman da bir inceleme yapılmış. İmamla tüm mahallenin değil, cemaatin bir bölümü arasında bir sorun olduğu tespit edilmiş. Ama bu kez farklı. Çünkü Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sorunun çözümü yönünde talimat vermiş."
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@