Koronavirüs ile ilgili provokatif paylaşım yapan 19 kişi gözaltına alındı

Sosyal medyadan koronavirüs ile ilgili asılsız ve provokatif paylaşım yapan 93 kişiden 19’unun gözaltına alındığı İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

GÜNDEM 16.03.2020, 23:38 Sinem Ramazanoğlu
Koronavirüs ile ilgili provokatif paylaşım yapan 19 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, sosyal medyadan koronavirüs ile ilgili asılsız ve provokatif paylaşım yapan 93 kişiden 19’unun yapılan operasyon sonucu gözaltına alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanı açıklama yaptı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı, "Virüsün Türkiye'de salgına dönüştüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli/yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı" yönünde sosyal medyada ortaya çıkan gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarının kullanıldığını belirtti.

19 kişi gözaltına alındı

Gerçek dışı ses dosyaları ve görüntülerin yayılmasıyla ilgili toplumu korku, panik ve endişeye sevk etme, yetkili/sorumlu kuruluşları ve kişileri kamuoyu nezdinde hedef gösterme amaçlı paylaşımlar olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı şu şekilde ifade etti;

"Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, söz konusu bu paylaşımları yaptığı değerlendirilen kullanıcıların tespitine yönelik yürüttüğü çalışmalarda 93 şüpheli şahıs tespit etmiştir. Bu şüphelilerden 19'u gözaltına alınırken, diğer tespitlerle ilgili gözaltına alma işlemleri devam etmektedir" şeklinde açıklamada bulundu.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@