Koronavirüs tedavisinde kullanılacak olan ilacın adı açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün yapmış olduğu açıklamada koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere Çin'den satın alınan bir ilaç olduğunu ve yoğun bakımdaki hastalara uygulandığını söyledi.  Peki ilacın adı ve etkileri neler? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı.

GÜNDEM 24.03.2020, 14:02 Sinem Ramazanoğlu
Koronavirüs tedavisinde kullanılacak olan ilacın adı açıklandı

Dün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameralar karşısına geçerek açıklamada bulundu. Yapmış olduğu açıklamada, koronavirüs tedavisinde uygulanmak için Çin’den bir ilaç satın alındığını ve gelen ilaçların yoğun bakımdaki hastalarda kullanıldığını belirtti.  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin’den satın alınan ilacın adının Favipiravir olduğu belirtti. Peki bu Favipiravir ilacı nedir? Etkileri nelerdir?

Prof. Dr. Kara ilacın adını açıkladı

Dün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameralar karşısına geçerek koronavirüs tedavisinde kullanılan bir ilacın Çin’den geldiğini açıkladı. Gelen ilacın yoğun bakımdaki hastalarda uygulandığını belirten Koca, kullanılan ilacın yoğun bakım sürecini 11 günden 4 güne düşürdüğünü belirtti. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bahsettiği ilacın, Favipiravir olduğunu açıkladı.

Yurt dışı satışı yasak olan ilacı Türkiye satın almayı başardı

banner32
Koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacı, 2014 yılında Japonya tarafından bulunup, üretilmiş. Buldukları ilacın yurt dışı satışını yasaklayan Japonya, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrası ilacı Çin’e gönderdi. İlaçtan sonuç alan Çin, Japonya gibi yurt dışı çıkışına izin vermeme kararını aldı. Yapılan yoğun çalışmalar ve görüşmeler sonucu, Türkiye Çin’den ilacı getirtmeyi başardı. Bakan Koca, Çin’den gelen ilacın yoğun bakımdaki hastalara uygulandığını belirterek, önümüzdeki günlerde de iyileşen hastaların kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.

Dün canlı yayında kameralar karşısına geçerek açıklama yapan Bakan Koca, ilaçla ilgili şu ifadelere yer verdi;

"Bu dönemde özellikle bugün itibariyle Çin'de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan, bu konuda yayınları yapılmış olan özellikle yoğun bakım hastalarında kullanılmasının 11 veya 12 günden 4 güne düşürdüğüne dair bilgilerin olduğunu bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda getirmiş olduk. Fabrikaya devlet el koymasına rağmen şu dönemde Çin'den getirmiş olduk. Bugün Çin Büyükelçiliği ile de görüştüm bundan sonraki süreçte de ihtiyaçlarımızı karşılama noktasında bir gayret içerisinde olacaktır.

İlacın yoğun bakım şartlarında bakımı devam eden hastalarımıza bugün itibariyle başlandığını özellikle ifade etmek istiyorum. Bu ilacın ne kadar etkili olup olmadığını önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Ayrıca bizim daha önce kullandığımız dünyada bu anlamda kullanılmamış olan Sayın Trump'ın da fayda gördük dediği ilacın bizde daha önce bilinen ilaç olduğu pozitif olan vakalarda erken dönem başlamak gibi bir yaklaşım içerisinde olduk. Yani pozitif olan vakalarda erkenden dünyada başlanmadan bizim tüm vakalarda kullandığımız bir tedavi biçimimiz olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum."
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@