Koronavirüste son dakika gelişmesi! En riskli 5 şehir açıklandı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof Dr. Mehmet Doğanay, ülkemizdeki en riskli 5 ili açıkladı.

GÜNDEM 20.03.2020, 17:17 20.03.2020, 18:06 Şener Koştu
Koronavirüste son dakika gelişmesi! En riskli 5 şehir açıklandı

Ülkemizde koronavirüsle mücadele kapsamında olağanüstü tedbirler alınırken, toplumda yetkililer tarafından alınan tedbirlere uyarak hastalığın yayılmasını engellemeye çalışıyor. Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, koronavirüs salgınında ülkemizdeki en riskli iller hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Prof. Dr. Doğanay, Hazirana doğru hayatın normal akışına döneceğini tahmin ettiğini belirtti 

En Riskli Bölge İstanbul

Koronavirüs salgınında en riskli şehirler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Doğanay, "Salgında en riskli bölgemiz İstanbul'dur. İstanbul'u sırasıyla Ankara, İzmir, Antalya ve Van izlemektedir. Van'daki salgın daha çok İran meselesiyle ilgilidir. 

Yayılımı Grip İle Benzerlik Gösteriyor

banner32
Koronavirüsten korunmanın yöntemleri, alışverişte uyulması gereken kurallar ve virüsün etkisini ne zaman yitireceğine dair önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Doğanay, "İlk olarak Aralık ayı içerisinde Çin'in Wuhan kentinde görüldükten sonra büyük bir hızla dünyaya yayılarak küresel salgına dönüşen yeni tip koronavirüs, ilk aşamada çok hafif seyretti. 8 - 10 gün ya da biraz daha uzun süren bir yayılma dönemi oldu. 3 ya da 5 vaka derken, vaka sayısında aniden çok ciddi bir patlama yaşandı. Bu virüsün yayılımı grip ile çok benzerlik gösteriyor. Solunum yoluyla bulaştığından dolayı alınan önlemler solunum yoluyla bulaşma önlemlerinden oluşuyor. Hapşırma ve öksürme esnasında yapılması gerekenler, el yıkama gibi uygulamalar önlemlerin başını çekiyor. Ülkemizde alınan çok ciddi önlemler sayesinde virüsün ülkemize girişi gecikti." dedi. 

Vaka Sayısı Nisan Ayında Düşecektir

Havaların önümüzdeki dönemde ısınmasıyla birlikte insanların kapalı ortamlardan daha çok açık ortamlarda vakit geçirmeye başlayacağını ve bunun salgının önlenmesinde önemli bir şans olduğunu dile getiren Prof. Dr. Doğanay, "Yeni tip kornavirüs, kapalı ortamlarda insandan insana bulaşmaktadır. Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar, kapalı ortamlarda daha az vakit geçirecektir. Bu da salgın riskini ciddi derecede düşürecektir. Nisan ayı içerisinde havaların iyice ısınmasıyla birlikte kapalı ortamların daha fazla havalandırılacak olması, evlerde pencerelerin açılacak olması, güneşten daha fazla istifade edilecek olması ve alınan önlemler sayesinde salgın riski azalacaktır." şeklinde konuştu.  

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@