Koronavirüsün pençesinden kurtulan doktor plazma için gönüllü bağışçı oldu

Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilen ve Türk Kızılay’ı tarafından yürütülmekte olan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlatılan immün plazma tedavisi için ilk gönüllü bağışçı koronavirüs salgınının pençesinden kurtularak sağlığına kavuşan Dr. Kürşat Demir oldu.

GÜNDEM 07.04.2020, 18:29 07.04.2020, 18:38 Sema Topbaş
Koronavirüsün pençesinden kurtulan doktor plazma için gönüllü bağışçı oldu

Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilen ve Türk Kızılay’ı tarafından yürütülmekte olan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlatılan immün plazma tedavisi için ilk gönüllü bağışçı koronavirüs salgınının pençesinden kurtularak sağlığına kavuşan Dr. Kürşat Demir oldu. Söz konusu gönüllü bağışla ilgili açıklama yapan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, bir iyileşmiş kahraman, 6 hastanın da kahramanı olabilecek diyerek duyurdu.

Türk Kızılay Genel Başkanı’ndan Açıklama

Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezinden gerçekleştirilen canlı yayına, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ta katıldı. Söz konusu canlı yayında koronavirüs salgınından kurtularak sağlığına kavuşan Dr. Kürşat Demir’den plazma alma işlemi gerçekleştirildi. Kerem Kının bu sırada bir açıklama yaparak tedavi süreciyle ilgili bilgiler verdi. İnsan vücudunun koronavirüsle karşı karşıya kaldıktan sonra hastalığı yenmek için ona karşı antikor oluşturmaya başladığını söyleyen Kınık, bu durumun bağışıklığı iyi çalışmakta olan bireylerde bu antikorlarla birlikte yaklaşık yüzde 98 oranında hastalığın yenilmesi ile sonuçlandığını belirtti. Kınık, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi onayı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehber doğrultusunda, bilimsel olarak iyileştikten yaklaşık 14 gün sonra hastadan plazma alma işleminin başladığını ve plazmada yer alan antikorların yaklaşık 3 haftada yüksek seviyede seyretmeye başladığını ve hemen ardından azalma eğilimine girdiğini anlattı. 

Koronavirüsten Kurtulan Doktor Gönüllü Plazma Bağışladı

banner32
Koronavirüsten kurtularak sağlığına kavuşan Dr. Kürşat Demir gönüllü olarak plazma bağışlayıcısı olurken Kerem Kınık, söz konusu salgından kurtulmuş olan bağışçının 6 hastanın daha kahramanı olabileceğini söyledi. Bu kapsamda plazma verecek olan kişilerin 14 günlük zaman aralığına çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Hasta iyileştikten sonra 14’üncü günde bu işleme başladıklarını söyleyen Kınık, daha sonrasında her hafta birer ünite yani 400’er mililitre olacak şekilde toplamda 3 kez bu plazmaların alınabildiğini belirtti. Bağışçıların sadece bir seferde verdiği plazma sayesinde 2 hastaya şifa olduğunu söyleyen Kızılay Genel Başkanı Kınık, gönüllü bağışçı Dr. Kürşat Demir’in toplamda 3 kez plazma bağışında bulunduğunu  söyleyerek tüm vatandaşlardan destek beklediklerini ifade etti. 

Gönüllü Bağışçı Demir'den Açıklama

Henüz Türkiye'de 200'e yakın vaka varken koronavirüs salgınına yakalandığını söyleyen Dr. Kürşat Demir, yaklaşık 3 hafta öncesinde kırgınlık olarak başlayan belirtilerinin ateş ve öksürük olarak devam ettiğini ve yapılan test sonucunda da koronavirüse yakalandığını öğrendiğini anlattı. Koronavirüsün çok hızlı geliştiğini söyleyen Demir, herkese mecbur olmadıkları sürece evlerinde kalma, kalabalık ortamlarda mutlaka maske kullanma ve sosyal mesafeye çok dikkat etme konusunda uyarılarda bulundu. Öte yandan sağlığına kavuşan ve gönüllü bağışçı olan Demir, koronavirüsü atlatmış kişilere yapılan işlemin basit bir kan vermeden hiçbir farkı olmadığını ve bu işlemin bağış yapan kişiye hiçbir zararı olmadığını söyledi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@