Kurban etinden koronavirüs bulaşır mı? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yanıtladı

Kurban Bayramı’na yavaş yavaş yaklaşılan dönemde herkes kurban etinden koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağını araştırmaya başladı. Merak edilen soruya Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yanıt verdi.

GÜNDEM 13.06.2020, 16:47 Sema Topbaş
Kurban etinden koronavirüs bulaşır mı? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yanıtladı

Kurban Bayramı’na yavaş yavaş yaklaşılan dönemde herkes kurban etinden koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağını araştırmaya başladı. Merak edilen soruya Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yanıt verdi. Kurban etinden koronavirüs bulaşmayacağını söyleyen Ceyhan, kurbanı kesen kişinin virüsü taşıması halinde risk bulunduğunu ifade etti.

Koronavirüs Kurban Etinden Bulaşmaz

Dünya genelinde etkisi hala süren ve Türkiye’de de insan sağlığını doğrudan tehdit etmeye devam eden koronavirüs salgınıyla ilgili birçok sorunun cevabı araştırılıyor. Bunlardan biri de yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle kurban etinden koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağı konusu oldu. Herkesin merak ettiği soruya yanıt Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi. Ceyhan, kurban etinden virüs bulaşmayacağını açıkladı.

Kurbanı Kesen Kişide Virüs Varsa Bulaşır

banner32
Kurban etinden virüsün bulaşmayacağını açıklayan Ceyhan, ancak kurbanı kesen kişide virüs olması halinde bu kişinin öksürmesi ve hapşırması halinde virüsü taşıyan kişinin temas ettiği yere dokunulması halinde virüsün bulaşabileceğini söyledi. Pandeminin mevsimsel hastalıktan farklı olduğunu söyleyen Ceyhan, yükselen hava sıcaklıkları ile birlikte virüsün etkisinin azalacağına dair iddiaları da değerlendirdi. Hava sıcaklığının virüs üzerinde bir etkisi bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, alınan tedbirler ile vaka sayılarının düştüğünü bu yüzden alınan tedbirlere eksiksiz uymak gerektiğini söyledi.

Kurban Eti ve Koronavirüs

Kurallara Uyun Çağrısı

Virüsün bulaşma hızını ve tehlikesini en aza indirebilmek için belirlenen kurallara mutlaka uyulması gerektiğini söyleyen Ceyhan, Kurban Bayramı’nda kurban kesme sırasında özel bir risk durumu olmadığını ve kesilen hayvandan virüs bulaşmadığını bir kez daha belirtti. Ayrıca bayramda kalabalık gruplar halinde bir araya gelinmemesi ve temastan kaçınılması konusunda da uyardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@