Kurbanlıklardan Kovid-19 Bulaşır mı? İşte Kritik Açıklama

Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, Kurban Bayramı öncesi kurbanlıklardan insanlara Kovid-19 bulaşma riskini anlattı.

GÜNDEM 09.07.2020, 13:00 09.07.2020, 14:26 Kadir Kurtay
Kurbanlıklardan Kovid-19 Bulaşır mı? İşte Kritik Açıklama

Kurbanlıklar bu zamana kadar herhangi bir Kovid-19 etkeni tespit edilmediğini söyleyen Ayaz, kovid-19 kesilen etlerden daha çok bulaşma riskine dair Şu ana kadar gıdalarla insanlara bulaştığına dair herhangi bir bildirim olmadı.

Kurbanlıklardan Kovid-19 Bulaşır mı? İşte Kritik Açıklama

Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, Bu zamana kadar daha çok kedi olsun ve köpek gibi kürkü için yetiştirilen hayvanlarda Kovid-19 etkeni tespit edildi.

Kurbanlıklardan Kovid-19 Bulaşır mı? İşte Kritik Açıklama

Kurbanlık hayvanlarda; koyun, keçi, sığır, manda ve deve bugüne kadar Koronavirüs etkeni henüz tespit edilmiş vaka yok.

Kurbanlıklardan Kovid-19 Bulaşır mı? İşte Kritik Açıklama

Tarım Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyesi, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, Kurban Bayramı öncesi kurbanlıklardan insanlara Koronavirüs bulaşma riskini anlattı.

Prof. Dr. Ayaz, bu zamana kadar bu konuda yapılan çalışmalar ve uluslararası bildirilen vakalarda 'kasaplık' ve 'kurbanlık' hayvanlarda virüsün görülmediğini açıkladı.

Ayaz, Bu zamana kadar kedi köpek ve kürkü için yetiştirilen hayvanlarda Koronavirüs etkeni tespit edildi. Kurbanlık hayvanlarda; koyun, keçi, sığır, manda ve devede bu zamana kadar koronavirüs etkeni henüz tespit edilmiş bildirilmiş vaka yok. Şu ana kadar görülmüş yada bildirilmiş herhangi bir vakamız yok.

HAYVAN PAZARLARIYLA ALAKALI BAŞKA RİSKLER VAR MI?

banner32
Prof. Dr. Ayaz, küçükbaş vede büyükbaşlarda şu an için koronavirüs riski olmadığını söyleyerek, Kurban Bayramı ve hayvan pazarlarıyla alakalı daha başka risklerimiz var.

Bu dönem 3- 3,5 milyon hayvanın satışı ve akabinde kesilmesi söz konusu kurban pazarlarındaki alış ve satışlarda ve kesimlerde parçalamada en son bayramlaşma esnasında çok ciddi bir insan hareketliliği ve sirkülasyonu yaşanacak.

Hayvanlardan daha çok insandan insana bulaşma riski söz konusu olabileceği için sosyal mesafenin korunması ve muhakkak, maskenin takılması şart.

Güvenlik güçleri hayvan pazarlarında halkın maske kullanımı için çok hassas olması gerekiyor.

Hayvan pazarlarından bize yer ve maske kullanımında zafiyetler olduğuna dair bilgiler geliyor. Güvenlik güçleri oralarda maske kullanımına dair uyarılar yapması çok önemli.

TEDBİRLİ OLMAKTA YARAR VAR

Prof. Dr. Ayaz, kovid-19 kesilen etlerden bulaşma riskine dair şunları söyledi:

Koronavirüs etken gıdalarla insanlara bulaştığına dair bir bildirim olmadı. Bulaşma yolları ise; kuru öksürme, hapşırma tıksırma gibi damlacık yoluyla bulaşan bir virüsdür.

Gıdalardan ise henüz bir bildirilmiş vaka yok. Bu konuda yine çok tedbirli olmakta fayda var. Hastalık belirtisi gösteren kişiler kesim yerlerinde kesinlikle görevalamayacak; hastalık belirtisi gösteren halkımızın da bu etlerin kesimi ve parçalanması esnasında görev almaması ve orada kesinlikle bulunmaması gerekir.

Ayrıca etlerin 4 derece altında dondurucuda saklanması şart ve 70 derecenin üzerinde pişirilip tüketilmesi. Daha uzun zaman muhafaza gerekiyorsa etlerin eksi 18 derecede saklanması gerekiyor.

Tüketmeden önce en az 70 derece üzerinde ısı işlemi gördükten sonra tüketmek. Viral, bakteriyel etkenlerde genel olarak 70 derecenin üzerinde inaktif hale gelmektedir.

SARS-COV etken gibi koronavirüslerin daha önce yapılan çalışmalarda 70 derece üzerinde inaktif olduğu biliniyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@