Marmara Bölgesi için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Marmara Bölgesi genelinde etkili olması beklenen kuvvetli yağışların bu hafta sonundan başlayarak önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.

GÜNDEM 21.12.2019, 00:37 Şener Koştu
Marmara Bölgesi için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Marmara Bölgesi’nin batısında ve Trakya’da hafta sonundan itibaren kuvvetli lodosla birlikte etkili olması beklenen kuvvetli yağmurun ve sağanak yağışların yol açabileceği olumsuz durumlara karşı vatandaşların dikkatli olması istendi.  

Balkanlardan Geliyor

banner32
Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan son hava tahminlerine göre bölge üzerindeki yüksek basınç merkezinin etkisiyle yağış alamayan Trakya genelinde gece ve sabah saatlerinde etkili olan yoğun sisin hafta sonu itibariyle etkisini yitirmesi bekleniyor. Hafta sonunda Balkanlar üzerinden gelmekte olan İzlanda kökenli alçak basınç merkezi ve bu merkeze bağlı cephe sistemlerinin etkisiyle Trakya’dan başlayacak kuvvetli lodosla birlikte Marmara’nın batısının kuvvetli yağmur ve sağanak yağışın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Yağışların Pazar gününden itibaren Marmara genelinde, özellikle de İstanbul, Trakya, Sakarya, Kocaeli ve Yalova’da etkili olması bekleniyor. Rüzgarın ise güney ve güneybatı yönlerden fırtına olarak eseceği tahmin ediliyor.     

Önümüzdeki Hafta Sonuna Kadar Etkili Olacak

Pazartesi gününden itibaren kuvvetli yağışların etkisine girmesi beklenen Marmara genelinde yağışların gök gürültülü sağanak şeklinde ve yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli esmesi beklenen rüzgarın, öğlen saatlerine kadar ara sıra kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Marmara bölgesinde etkili olacak yağışların Trakya, Yalova, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da yağmur ve sağanak şeklinde önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor. Yüksek basınç ve sıcak hava dalgasından dolayı mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yağışların etkisiyle hafta başından itibaren Trakya’dan başlayarak düşmesi, Marmara genelinde ise mevsim normallerinde olacağı tahmin ediliyor.  

Vatandaşlar Uyarıları Takip Etsin

İstanbul’da yağmur ve sağanak şeklinde görülmesi beklenen yağışların Pazar günü akşam saatlerinde başlaması bekleniyor. Kuvvetli yağışlar ve fırtınadan dolayı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olması ve meteorolojik ikazları takip etmesi istendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@