Marmara depremini 2 saat önceden tahmin eden isimden korkutan uyarı

Marmara denizinde meydana gelen 4.7’lik depremi 2 saat önceden bilen Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 6 ve üzerinde bir deprem yaşanılabileceğini iddia etti.

GÜNDEM 13.01.2020, 14:00 13.01.2020, 15:22 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Marmara depremini 2 saat önceden tahmin eden isimden korkutan uyarı

Marmara denizinde meydana gelen 4.7’lik depremi 2 saat önceden bilen Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 6 ve üzerinde bir deprem yaşanılabileceğini iddia etti. Silivri açıklarında meydana eğlen 4.7 büyüklüğündeki depremi 2 saat öncesinden bilen Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 6 şiddetinde bir depremin yaşanılabileceğini iddia etti.

2 Saat Önce Deprem Olacağını Söyledi

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen 5.8’lik depremin yaşanmasının ardından yeniden Silivri açıklarında 4.7 büyüklüğündeki depremin meydana gelmesi İstanbul halkını tedirgin etmişti. Fakat bu depremden tam 2 saat önce Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, depremin olacağını tahmin etmiş ve bu tahminini paylaşmıştı. Sabah 06.28 itibari ile Tekirdağ-Güzelköy ve Marmara denizinde hareketlilik olduğunu söyleyen Yakut, o gün toplamda 53-54 depremin meydana geldiğini söyledi. Bu sebeple yaşanılan hareketliliğin 4.5 ya da 5 şiddetinde bir deprem yaratacağını söylemiş nitekim de sonrasında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu İçin Korkutan Uyarı

Yaptığı araştırmalar sonucunda yeni bir iddiayı ortaya atan Ahmet Yakut, 2011 Van depreminden sonra 6 yıllık deprem periyodiğinin geçildiğini belirti ve 6 ve üzerinde olması beklenen yıkıcı depremin 2017-2018 yılında meydana gelmediğini belirtti. 2020 yılının depremsellik açısından hem dünya hem de Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Yakut, Çin, Endonezya ve Uzak Doğu’da meydana gelen depremlerin bağlı olduğu plakalara bakıldığında Batı’dan çok 6 ve üzeri depremin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanılabileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@