Maskelerle ilgili yeni düzenleme! Çevre Bakanlığı açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre, ev ve iş yerlerindeki maske ve eldiven atıklarının en az 72 saat bekletildikten sonra belediyeye teslim edilmesi kararının alındığı duyuruldu.

Maskelerle ilgili yeni düzenleme! Çevre Bakanlığı açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre, ev ve iş yerlerindeki maske ve eldiven atıklarının en az 72 saat bekletildikten sonra belediyeye teslim edilmesi kararının alındığı duyuruldu. Artık para karşılığı satışı yasaklanan maske ve koronavirüs salgınından korunmak için sıkça tercih edilen eldivenlerle ilgili gelen yeni düzenlemeye göre, maske ve eldivenler çöpe atılmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan konuyla ilgili gelen açıklamaya göre, koronavirüs salgını kapsamında kullanılan maske ve eldivenlerin atıklarının kurum ve işletmelerin giriş ve çıkışları ile ortak kulanım alanlarında biriktirileceği bilgisine yer verildi. Daha önce kullanıldıktan sonra çöpe atılan maske ve eldivenlerin bundan sonra 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edileceği ifade edildi.

Tıbbi Atık Olarak Yönetilecek

Öte yandan sağlık kuruluşlarında karantina bölümünde yer alan atıkların ise tıbbi atık olarak yönetileceği ve diğer atıklarla karıştırılmayacağı bilgisi verildi.

81 İlin Valiliği’ne Genelge Gönderildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, tek kullanımlık olan maske ve eldivenler gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin olarak yeni bir genelge hazırlandığını ve bu genelgenin 81 ilin Valiliğine gönderildiğini aktardı. Kurum, salgın sürecinde kullanılan maske ve eldivenlere 72 saat kuralı getirdiklerini duyurdu. Söz konusu maske ve eldivenlerin geçici depolama alanlarında 72 saat bekletilmesinin ardından evsel atık olarak belediyeye teslim edileceğini ifade eden Kurum, ev ve iş yerlerinde kullanılan maske ve eldivenlerin kullanıldıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde iç içe iki torbanın içerisine konularak en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir yerde bekletildikten sonra tesliminin yapılacağını belirtti.

Gerekli Tüm Önlemler Alınacak

Söz konusu atıkların geçici olarak depolandığı bölümlerde gerekli olan tüm önlemlerin alınacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum maske ve eldivenlerin depolanacağı yerlerin, doğrudan güneş almayan, bina veya yerleşkelerin giriş çıkışları, otopark ve kaldırım gibi insan yoğunluğu olan yerlerden ve gıda depolama, hazırlama ve satış yerlerinden uzakta olmasına özen gösterileceğini belirtti. Ayrıca depolama alanlarına herhangi bir hayvan ve haşerat giremeyeceğini belirten Bakan Kurum bu alanlardaki gerekli olan tüm önlemlerin en titiz şekilde alınacağına vurgu yaptı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@