Meteoroloji il il uyararak kuvvetli yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemiz genelinde etkili olan sağanak ve kuvvetli yağışlar etkisini sürdürecek.

GÜNDEM 19.06.2020, 00:37 Şener Koştu
Meteoroloji il il uyararak kuvvetli yağış uyarısı yaptı

Ülkemiz genelinde etkili olan kuvvetli ve sağanak yağışların etkisini sürdüreceğini açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ordu ve Giresun için kuvvetli ve şiddetli yağış uyarısı yaparak vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, yağış esnasında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını istedi.

Yağışlar Sağanak Şeklinde Olacak

Ülkemiz genelinde beklenen hava durumu ile ilgili son değerlendirmelerini yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, "Ülkemiz genelinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava beklenmektedir. İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Marmara, Doğu Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir." ifadelerine yer verdi. 

banner32

İl İl Uyardı

Ülkemiz genelinde etkili olması beklenen yağışların Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Amasya ve Tokat çevrelerinde, Tekirdağ ve Samsun'un doğusunda ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2), Ordu ve Giresun çevrelerinde ise çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olacağı beklenirken, vatandaşların sel, su baskını, yağış esnasında kuvvetli rüzgar, yıldırım ve yerel dolu yağışı gibi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Hava sıcaklıkları iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece arasında düşecek. Ülkemizin diğer yerlerinde ise önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Akdeniz'in kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette, yağışın etkili olacağı yerlerde ise yağış esnasında yer yer kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@