Meteorolojiden İstanbul'a çok sert fırtına uyarısı

Meteoroloji, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerine yönelik kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yaparak yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

GÜNDEM 03.01.2020, 21:55 Şener Koştu
Meteorolojiden İstanbul'a çok sert fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son dakika hava durumu raporunda Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri için uyarılar yapıldı. İstanbul’a çok kuvvetli fırtına ve yağış uyarısı yapılırken, Antalya, Mersin ve Adana’da ise metrekareye 100 kilogram civarında yağış düşeceği tahmin ediliyor.

Yeni Yağışlı Sistem Geliyor

5 Ocak Pazar günü itibariyle Güney Ege üzerinde oluşacak derin alçan basınç merkezinin etkisine girecek olan ülkemizde yeni bir yağışlı sistem etkili olacak. Yağışların Pazar gününden itibaren Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de başlaması beklenirken, Doğu Karadeniz kıyıları ve Doğu Anadolu’nun doğusu haricinde ülkemiz genelini Pazartesi ve Salı günü etkisi altına alacak. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışlar, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

Yağışlar Şiddetli Olacak

banner32
Pazartesi ve Salı günü etkili olması beklenen yağışlı hava ile birlikte Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Akdeniz bölgesi ve İç Anadolu’nun güney kesimlerinde metrekareye 21 – 50 kilogram yağış düşmesi beklenirken, Antalya’nın doğusunda, Mersin ve Adana’da ise metrekareye 100 kilogram ve üstünde yağış düşmesi bekleniyor.

Fırtına Şiddetli Olacak

Pazartesi ve Salı günü Marmara bölgesi ve Kuzey Ege kıyılarında etkili olması beklenen rüzgarın, kuzeydoğu yönünden poyraz şeklinde çok şiddetli ve zaman zaman saatte 80 – 100 km hızla tam fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.    

Meteoroloji Vatandaşları Uyardı

Ulaşımda yaşanabilecek aksamalara, ani sel ve su baskınlarına, çatı uçmaları ile ağaç ve direk devrilmelerine karşı meteoroloji vatandaşları uyardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@