Mutasyona uğrayan COVİD-19 virüsü türü 10 kat daha hızlı yayılıyor

ABD'de yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler koronavirüsün D614G olarak adlandırılan mutant versiyonu, virüsün 10 kat daha hızlı yayılmasına yol açıyor.

GÜNDEM 16.06.2020, 01:58 Şener Koştu
Mutasyona uğrayan COVİD-19 virüsü türü 10 kat daha hızlı yayılıyor

ABD'li bilim insanları tarafından yeni tip koronavirüs salgınının bazı ülkelerde neden ölümcül olduğuna yönelik bir araştırma yapıldı. ABD'de bulunan Scripps Araştırma Enstitüsü'nce yapılan araştırmaya göre koronavirüsn mutasyona uğrayan bir türünden dolayı ABD'nin New York şehri, İtalya ve İngiltere'de koronavirüs 10 kat daha hızlı yayılabiliyor. 

Ölüm Riskini 4 Kat Artırıyor

Koronavirüsün D614G olarak adlandırılan mutant versiyonunun daha bulaşıcı olmasının yanı sıra taç yapısı orijinalinden 4 kat daha fazla olduğundan insan hücrelerine daha fazla ve kalıcı şekilde tutunabiliyor. Ayrıca ölüm riskini orijinaline göre 4 kat daha fazla artırıyor. 

Çok Kolay Yayılıyor

banner32
Araştırma hakkında değerlendirmede bulunan İngiltere Reading Üniversitesi'nden Virolog Prof. lan Jones, "Mutant virüs, orijinaline göre çok daha bulaşıcı. Bu araştırma çok iyi olmuş. Araştırmadan elde edilen sonuç virüs düşük miktarlarda olsa bile çok kolay yayılabilir." dedi.

En Zararlısı D614G

Koronavirüs, poülasyonların genetik yapısına uyum sağlamak için dünyanın her tarafında çeşitli mutasyonlara uğruyor. Bugüne kadar 30'u aşkın tür tespit edildi. Bu türler arasında açık ara en tehlikeli olanının D614G olduğu bilim adamları tarafından tespit edildi. Çalışmanın başyazarı Dr. Hyeryum Chloe, "D614G türü koronavirüs, diğer virüs türlerine göre çok daha bulaşıcı ve ölümcül. Koronavirüs, ACE2 reseptörlerine sahip olduğu taç yapılar sayesinde insanların akciğerlerine tutunabiliyor. D614G türü koronavirüs, çok daha fazla taç yapıya sahip olduğundan dolayı insan organlarına çok daha fazla zarar veriyor." ifadelerine yer verdi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@