Plato nedir? Plato çizimi ne anlama gelir?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Recep Öztürk katıldığı canlı yayında Türkiye’nin koronavirüs vaka sayısında plato çizmeye başladığını söyledi. Son rakamları değerlendiren ve süreç hakkında değerlenirme yapan Öztürk’ün yorumları herkes tarafından merak edildi.

GÜNDEM 30.04.2020, 23:32 30.04.2020, 23:37 Sema Topbaş
Plato nedir? Plato çizimi ne anlama gelir?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Recep Öztürk katıldığı canlı yayında Türkiye’nin koronavirüs vaka sayısında plato çizmeye başladığını söyledi. Son rakamları değerlendiren ve süreç hakkında değerlenirme yapan Öztürk’ün yorumları herkes tarafından merak edildi. Öztürk’ün bahsettiği plato kavramı araştırılmaya başlarken koronavirüs salgınında plato çizme teriminin ne anlama geldiği de oldukça merak edildi. Peki, plato nedir? Plato çizmek ne anlama gelir? İşte detaylar…

Plato Nedir?

banner32
Plato (yayla), yüksek yerlerdeki derin akarsu vadileriyle yarılmış yüksekte kalan düz arazi şekline denir. Plato çizimi terimi de bu benzetmeden yola çıkılarak tanımlanmıştır.

Plato Çizimi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk tarafından ifade edilen koronavirüs vaka sayılarında plato çizimi terimi, yukarı doğru gitmekte olan grafik çizgisinin yatay şeklinde seyretmesi anlamına gelir. Plato aşaması, hızla yükselmekte olan grafikte yükselişin durduğu ve yatay seyre geçişin görülmeye başladığı tablo anlamına gelir. 

Türkiye Bir Plato Çizmeye Başladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Sağlık Bakanlığı tarafından aktarılan 30 Nisan 2020 koronavirüs verileri üzerinden yaptığı değerlendirmesinde, ülkemizdeki koronavirüs verilerinin yaklaşık iki buçuk haftadır düşüş eğiliminde olduğunu belirtirken Türkiye’nin bir plato çizmeye başladığını ifadelerine eklemişti. İyi yönde ilerlemeler olduğunu ve özellikle yaklaşık bir haftadır daha anlamlı düşüşlerin görüldüğüne dikkat çeken Öztürk, iyileşen hasta sayılarındaki artışında sevindirici gelişmelerin başında geldiğini belirtmişti. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@