Polis koronavirüs cezası kesebilir mi? Emniyet Genel Müdürlüğü açıkladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında polisin ceza kesip kesemeyeceği yönündeki tartışmalara Emniyet Genel Müdürlüğü son noktayı koydu.

GÜNDEM 06.07.2020, 19:01 Sema Topbaş
Polis koronavirüs cezası kesebilir mi? Emniyet Genel Müdürlüğü açıkladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında polisin ceza kesip kesemeyeceği yönündeki tartışmalara Emniyet Genel Müdürlüğü son noktayı koydu. EGM’den yapılan açıklamada, polisin kesilen cezalar için tutanak tutma yetkisi olduğu belirtilirken söz konusu tutanağın mülki amire onaylatıldıktan sonra kişiye tebliğ edilmesi gerektiği ifadelerine yer verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Açıklama

Koronavirüs tedbirleri kapsamında polisin ceza kesemeyeceğine dair haberlerle ilgili açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi olduğunu, bundan böyle de bu yetkisini kullanacağını belirtti.

Çıkan Bazı Haberler Açıklamayı Zorunlu Hale Getirdi

banner32
Bazı vatandaşların kendilerine uygulanan idari yaptırımların iptali için yargı mercilerine başvuruda bulunduğunu belirten açıklamada, vatandaşların yaptığı başvuruların bir kısmı için yetkili mahkemeler tarafından iptal kararı verildiği aktarıldı. Bu kapsamda 4 Temmuz 2020 tarihinde bazı basın yayın organlarında çıkan koronavirüs tedbirleri kapsamında polisin ceza kesemeyeceğine dair haberlerin gündemde yer almasından dolayı söz konusu açıklamanın yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Polis Koronavirüs

Tüm Personel Uyarıldı

Mahkeme tarafından iptal edilen ve habere konu olan söz konusu kararın incelendiği, inceleme sonucunda ise idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığının anlaşıldığı ifadelerine yer verildi. Bu olayın ardından bu tür usul eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personelin uyarıldığı da duyuruldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@