Prof. Dr. Naci Görür: Marmara Depremin Hakkında Flaş Açıklamada Bulundu

Bingöl ve Elazığ da olan depremleri bilen Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, muhtemel olarak büyük deprem beklenen bölgeleri açıkladı.

GÜNDEM 12.07.2020, 20:01 14.07.2020, 14:04 Kadir Kurtay
Prof. Dr. Naci Görür: Marmara Depremin Hakkında Flaş Açıklamada Bulundu

Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de deprem gerçeğini bir defa daha gözler önüne serdi.

Depremin ne zaman olacağını bilmediğini bir yer bilimci olarak büyük endişe duyduklarını söyleyen Prof. Görür, deprem beklenen muhtemel bölgeler ise şöyle  sıraladı.

Prof. Dr. Naci Görür: Marmara Depremin Hakkında Flaş Açıklamada Bulundu

Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür' dikkat çeken o değerlendirmeler

Hem Düzce hemde Gölcük depremleri, Marmara Depremi’ni tetikledi. Beklediğimiz büyük deprem halihazırda tetiklenmiştir. 99 yılı depremleri olmasaydı, bugün Marmara'da deprem bekliyor olmayacaktık.

Deprem beklenen yerler hangileri?

banner32
Birinci derecede olma olasılığı İstanbul, kuzey Anadolu fayı üzerinde. Bu fay üzerinde, Erzincan – Karlıova arası, orada en son deprem 1794 yılında, 7.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Doğu Anadolu fay üzerinde Karlıova – Bingöl, olmak üzere aynı zamanda Çelikhan – Erkenek, Kahramanmaraş – Türkoğlu yöresi gibi sıkıntılı olduğunu düşündüğümüz yerler.

Hatay civarı, ölüdeniz üzerinde 1822'yılında 7.4 büyüklüğünde deprem olmuştu. Bu saydığım yerler endişe duyduğumuz yerler. Çünkü, uzun zamandan beri depremler olmamış,çok fazla zaman geçtiği için büyük endişe duyuyoruz.

Anadolu, iki fay boyunca (Kuzey Anadolu olmak üzere, Doğu Anadolu Fayı)ve Yunanistan'a doğru her sene 2, 2.5 santim gelir. Bu hareket kesinlikle  durdurulamaz.

Bu mekanizma en son 13 milyon sene evvel gerçekleşti, devam edecek. O hareket devam ederken bir yerde takılır, kayalar iyice gerilir ve, eninde sonunda patlar, deprem meydana gelir.

Özellikle Gölcük depremi, o zaman zarfında Marmara'nın altında kabuğa 220 – 250 senede birikmesi gereken enerjiyi depoladı. Marmara'nın altında arz kabuğu çatırdamaya iyice başladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@