Prof. Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs uyarısı! Böyle giderse sokağa çıkma yasağı getirilecek

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, bu haftanın önemli olduğunu, vatandaşın dışarı çıkması durumunda sokağa çıkma yasağı kararını hükümete tavsiye edebileceklerini dile getirdi.

GÜNDEM 22.03.2020, 20:09 22.03.2020, 22:16 Sinem Ramazanoğlu
Prof. Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs uyarısı! Böyle giderse sokağa çıkma yasağı getirilecek

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, bu haftanın önemli bir hafta olduğunu belirterek, "Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil" diyerek durumun bu şekilde devam etmesinde, sokağa çıkma yasağı kararını hükümete tavsiye edebileceklerini belirtti.

Prof. Mehmet Ceyhan katıldığı Tv kanalında açıklamalarda bulundu

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, konuk olduğu bir televizyon kanalında koronavirüs salgının bazı ülkelerde azalırken bazı ülkelerde ise aksinin görüldüğünü belirterek, "Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şu an söyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Bu haftada kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok zor bir döneme girebiliriz" şeklinde konuştu.

Ülkemizde de görülen koronavirüsün, hangi illerde bulunduğunun açıklanmamasında ki mantıklı sebepler için konuşan Ceyhan, "Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya'dan daha büyük bir ülkeyiz, kontrol etmemiz çok zor olur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil" şeklinde yorumladı.

"Böyle giderse sokağa çıkma yasağı getirmek zorunda kalabiliriz"

banner32
Yetkilerin evde kalın çağrılarına rağmen sokakta olan insanlar için, sokağa çıkma yasağının getirilmesini isteyenlerin görüşleri hakkında değerlendirme de bulunan Ceyhan, "Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin eve kapanmasıdır. 65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz" dedi.

"Garanti olsun diye karantina süresi 14 gün"

Koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda bulunan Ceyhan,"Akciğer hastalığı varsa ve hastaneye yatmışsa bu bir kaç haftayı buluyor. Eğer akciğere inmezse virüs ortalama 1 hafta sonra azalma başlıyor ve sonra düzeliyor. Virüs akciğere inerse göğüs ağrısı, ishal görülüyor, nefes darlığı başlıyor. Çoğunda 8 günde bulaşıcılık sona eriyor. Garanti olsun diye 14 güne kadar bekletiliyor" konuştu.

"Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı" 

Konuşmasında kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı diyen Ceyhan, "Hekim önerisi olmadan alınan ilaçlar kötü sonuçlara yol açabilir.

Koronavirüsle ilgili birtakım ünlülerin paylaştığı ilaçlara insanlarımız itibar etmesin. Bu düşünülecek en kötü para kazanma yolu. Bu suistimale açık bir şeydir" diyerek uyarıda bulundu.

"Herkes yemeğini evinde yapsın"

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, yemek konusunda da bir uyarıda bulundu. Bu süre zarfı içinde mecbur kalmadıkça herkesin yemeğini evinde yapmasını söyleyerek, " Bu dönemde önerilen herkesin yemeğini evinde yapması. Çok zor durumlarda sipariş vermek gerekirse pişmemiş şeyler söylememek gerek.  Gıda temizliğine dikkat edeceğiz. Yemeği yemekle virüs bulaşmaz. Yemek paketlenirken virüs bulaşır. Paketi açtıktan sonra ellerimizi yıkayacağız" şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Hanife 5 ay önce
İnsAllah sokaga cikma yasagi gelir insanlar hastalanip ölucegine evde otursun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@