Sağlık Bakanı Koca’dan umut veren haber: vaka artış hızında düşüş görüyoruz

Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından kamera karşısına geçen ve basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

GÜNDEM 17.04.2020, 18:16 Sema Topbaş
Sağlık Bakanı Koca’dan umut veren haber: vaka artış hızında düşüş görüyoruz

Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından kamera karşısına geçen ve basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi ile ilgili son bilgileri kamuoyuna sunan Koca, vaka artış hızında düşüş yaşandığını söyleyerek mücadele kapsamında umut ışığı oldu. İşte Bakan Koca’nın açıklamasının detayları…

‘Virüsü Sokaktan Alıp Eve Taşımayın’

Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu mücadele yolunda tedbirlerin çok daha sıkı tutulması gerektiğini ve virüsün sokaktan alınarak eve taşınmaması gerektiğini ifade etti. Sokağa çıkmayın çağrısını bir kez daha yineleyen Sağlık Bakanı, sokağa çıkmayanların bu mücadelenin gizli kahramanları olduğunu söyledi. Daha önce de bahsettiği filyasyon uygulamasının hastalığın yayılımını kontrol altına almadan en büyük etken olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı uygulamayla ilgili detaylı bilgi verdi.

Filyasyon Çalışması Yapılan Kişi Sayısı 322 Bini Aştı

banner32
Daha önce vakaların temas zincirlerinin bulunarak gözetim altına alındığından bahsettiğini söyleyen Bakan, bu süreçte ilk amacın hastalığın önünü kesmek olduğunu ve eğer yayılma hızı kesilmezse sadece tedavi ile sonuç alınamayacağını ifade etti. Filyasyon çalışmasının ilk tespit edilen vakadan itibaren uygulanan bir çalışma olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, bu zamana kadar filyasyon çalışması yapılan kişi sayısının 322 bin 734’e ulaştığını söyledi.

‘Vaka Artış Hızında Düşüş Görüyoruz’

Sağlık personellerinin hastanelerde aynı gayret ve hızla görevlerine devam ettiğini belirten Koca, hem filyasyonla yaygın tarama programları hem de giderek artış gösteren test sayılarına bakıldığında vaka sayılarında artış görülse de bu artış hızında düşüş görüldüğünü aktardı. Ayrıca Koca, önümüzdeki günlerde plato oluşturulmasının mümkün olacağını söyledi. 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@