Sağlık Bakanlığı koronavirüsten hayatını kaybedenlerin nasıl defnedileceğini açıkladı

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin ceset torbası ile defnedilmesine karar verdi.

GÜNDEM 21.03.2020, 22:39 Sinem Ramazanoğlu
Sağlık Bakanlığı koronavirüsten hayatını kaybedenlerin nasıl defnedileceğini açıkladı

Herkes tarafından koronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin nasıl defnedileceği merak konusu olmuştu. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığından açıklama geldi.  Sağlık Bakanlığı, koronavirüs hastalığından ölenlerin morg, cenaze ve defin işlemlerine ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve 81 il valiliğine yazı gönderdi.

banner32
Sağlık Bakanlığı tarafından, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve 81 il valiliğine gönderilen ‘Morg ve defin hizmetlerine yönelik alınacak tedbir ve önlemler’ konulu yazıda, Çin'de ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan yeni koronavirüs hastalığı ile ilgili Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, söz konusu hastalıktan ölenlerle ilgili 'morg', 'cenaze' ve 'defin' işlemlerine ilişkin alınan kararlar bildirildi.

Çalışanlara eğitim verilecek

Morg hizmetlerine ilişkin alınan kararlarda, “Morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişinin olası-kesin kovid-19 tanısı konusunda bilgilendirilmelidir. Gasilhane çalışanları eldiven, N95/FFP2 maske, gözlük-yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanmalıdır. Kullanılan kişisel korunma malzemeleri tıbbi atık kutusuna atılmalıdır. Yıkama alanı, yoğun sekresyonlar ile kontamine olması nedeniyle 1/10 çamaşır suyu veya klor tablet ile dezenfekte edilmelidir. Morg ve gasilhane çalışanlarına standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ve solunum sekresyonları ile temas önlemleri konusunda eğitim verilmelidir. El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanmalıdır. Birimde kullanılacak olan maske, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, alkol bazlı el antiseptiği ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılanmalıdır.”

Ceset torbası ile defnedilecek

Hayatını kaybeden hastanın evde olduğu durumda ise, "Defin işlemleri mevzuat gereği devam etmelidir. Cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır" şeklinde karar alındı. Defnedilmesi içinde, "Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılmalıdır. Olası-kesin Kovid-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbası ile defni gereklidir. Cenazenin kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanır" olarak açıklandı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@