Sağlık Müdürlüğü’nden hızla yayılan o vaka için kritik uyarı

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, son bir ayda kentte görülen uyuz vakalarında büyük bir artış olduğu ve vatandaşların bu konuda gerekli tedbir ve tedavileri yaptırmaları gerektiği ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM 22.12.2019, 13:00 22.12.2019, 12:54 Sema Topbaş
Sağlık Müdürlüğü’nden hızla yayılan o vaka için kritik uyarı

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, son bir ayda kentte görülen uyuz vakalarında büyük bir artış olduğu ve vatandaşların bu konuda gerekli tedbir ve tedavileri yaptırmaları gerektiği ifadeleri kullanıldı. Kentte özellikle de bazı aile hekimlerine yapılan uyuz vakası başvurusunun fazla olduğu belirtilirken vakayla ilgili başvuruların çok olduğu mahallelerde vatandaşlara uyuz hastalığından korunma ve tedavi yolları hakkında bilgiler verildiği belirtildi.

Kişisel Temizliğe Daha Fazla Dikkat Edilmeli

banner32
Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların uyuz hastalığından korunmak için dikkat etmesi gereken ilk kuralın kişisel temizlik olduğu belirtildi. Kişisel hijyene vurgu yapılan açıklamada, başkalarına ait olan havlu, terlik gibi kişisel eşyaların kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan cildine veya vücuduna saldırmasıdır. Cildin üst tabakasına yerleşen ve yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa bir sürede vücutta belirtilerini göstermeye başlar. Bu hastalığın en baş belirtilerinden biri kaşıntı ve deri dökmedir. Kış aylarında daha yaygın görülmeye başlayan bu hastalık ilk başlarda egzama hastalığı ile de karıştırılabilir. Bulaşıcı bir hastalık olan uyuz hastalığı belirtilerinin farkına varılmasından itibaren mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekmektedir. Her yaşta bireyde görülebilen bu hastalığa özellikle toplu yaşam alanlarında daha sık rastlanılmaktadır. Bu hastalık vücudunun savunma mekanizması güçlü olmayan kişilerde daha ağır bir seyir gösterebilmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@