Şehirler arası yolculuk araçla yasak mı

Ülkemizdeki koronavirüs salgınından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla şehirler arası otobüsle yolculuğun özel şartlara bağlanmasının ardından vatandaşlar, özel araçla şehirler arasında seyahat edip edemeyeceklerini araştırmaya başladı.

GÜNDEM 28.03.2020, 14:18 Şener Koştu
Şehirler arası yolculuk araçla yasak mı

Küresel bir salgın haline dönüşen koronavirüsün ülkemizde de görülmesinin ardından salgının önüne geçebilmek için alınan tedbirler artırılarak sürüyor. Koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirlere yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada şehirler arası seyahatin sınırlandırılacağı ifade edildi. Bu açıklamanın yapılmasının ardından şehirler arası yolculuğun nasıl yapılacağına dair ayrıntılar vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. Vatandaşların aklına takılan sorular arasında özel araçla şehirler arası seyahat yapılıp yapılamayacağı oldu. Bu sorunun yanıtını haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Özel Araçla Şehirler Arası Seyahat Yapılacak mı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada şehirler arası seyahatin valilik iznine bağlandığı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı ise 28 Mart Cumartesi günü saat 17.00’den itibaren yürürlüğe girecek şehirler arası seyahatin nasıl yapılacağına yönelik bir genelge yayınladı. Özel araçla şehirler arası seyahat yapılıp yapılmayacağına yönelik ise şu ana kadar yapılan resmi bir açıklama olmadı. Bu konuyla ilgili herhangi bir kısıtlama gelip gelmeyeceğine yönelik kararın önümüzdeki günlerde valilik bünyesinde kurulan komisyonlarca verileceği bildirildi.

Vatandaşlar Valilikten Nasıl İzin Alacak

banner32
Şehirler arası seyahat etmesi zorunlu vatandaşlar, şehirler arasında seyahat edebilmek için valiler ve kaymakamlar tarafından koordine edilen Seyahat İzin Kurulu’na müracaat edecek. Buraya yapılan başvurular incelendikten sonra seyahat etmesi uygun görülen vatandaşlar için ‘şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi’ düzenlenecek. Bu belge ile izin alınsa dahi seyahat edilecek güzergah ve süre belli olacak.

Otobüs Seferleri Nasıl Olacak

Şehirler arasında yolculuk edecek vatandaşlar için verilen seyahat izin belgeleri doğrultusunda yapılan otobüs sefer planlaması hakkında ilgili vatandaşlar bilgilendirilecek. Otobüsteki yolcular ve personeller, otogar çıkışlarında oluşturulacak sağlık noktalarında sağlık kontrollerinden geçirilecek. Otobüsün seyahat etmesine bu kontrolün ardından izin verilecek. Ayrıca otobüs firmalarının yolcularına sunduğu şehir içi servis hizmetide geçici bir süreyle yasaklandı.

İl Girişlerinde Sağlık Kontrolü Yapılacak

Seyahat etmesine izin verilen vatandaşların listesi, telefon numarası ve seyahat ettiği ildeki adresleri ilgili valiliğe de bildirilecek. İlgili valilikler ise illerine gelecek yolcuları il girişlerinde oluşturulacak sağlık kontrol noktalarında kontrolden geçirecek. Karantina altına alınması gereken bir durumla karşı karşıya kalınırsa 14 gün karantina süresi uygulanacak. Ayrıca izinsiz yolculuk yapılmaması için valilikler tarafından yol kontrol noktaları oluşturulacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@