Sigarada üretim duruyor yeni dönem başlıyor

Sigarada düz ve standart paket uygulaması yarın itibariyle başlıyor. 2020 yılı Ocak ayının 5’ine kadar eski paketlerin satışının devam edeceği bilgisi verilirken bu tarihten sonra yeni paket satışlarına başlanacağı belirtildi.

GÜNDEM 04.12.2019, 13:41 04.12.2019, 15:02 Sema Topbaş
Sigarada üretim duruyor yeni dönem başlıyor

Sigarada düz ve standart paket uygulaması yarın itibariyle başlıyor. 2020 yılı Ocak ayının 5’ine kadar eski paketlerin satışının devam edeceği bilgisi verilirken bu tarihten sonra yeni paket satışlarına başlanacağı belirtildi. 5 Aralık 2019 Perşembe günü itibariyle düz ve standart paket uygulamasına geçiş yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan bu düzenleme ile birlikte 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren artık eski paketlerle tütün mamulü üretilmeyecek.

5 Ocak Tarihine Kadar Mevcut Paketlerin Satışı Yapılacak

banner32
Bakanlığın yaptığı düzenlemeye göre 5 Ocak 2020 yılı tarihine kadar mevcut paketlerin satışı devam edecek ancak mevcut paketlerin piyasadaki satışlarının devam etmesinin yanında yeni paketlerin üretimine de bu tarihte başlanacak. Yarından itibaren tütün mamullerinde başlayacak olan düz ve standart paket uygulaması ile paketler üzerindeki tasarımlarda değişikliğe gidilecek. Tasarımlardaki çekicilik ve yanıltıcı özelliklerin yeni tasarımlarda ortadan kaldırılacağı belirtilirken sağlıkla ilgili uyarı mesajlarının daha fazla olacağı aktarıldı.

Tüm Paketler Tek Renk Olacak

Düz ve standart paket uygulaması ile birlikte tüm paketlerin renginin 448 C mat bitişli tek renk olacağı ve marka ayırt edici ibarelerle diğer zorunlu bilgilerin yazım şeklinin standart hale getirileceği belirtildi. Her şeyiyle tek tip olacak olan yeni paketlerde sigaranın sağlığa olan zararının anlatıldığı resimlerin oranının da arttırılacağı resimli uyarının ön yüzü gibi arka yüzüne de konulacağı bilgisi verildi. Öte yandan paketlerin üzerinde yer alan ve sigaranın sağlığa zararını anlatan resimlerin yanında 'Alo 171 Sigara Bıraktırma Hattı' mesajının da yer alacağı bilgisi verildi. Öte yandan yeni uygulamada eski paketler üzerindeki '18 yaşını doldurmayanlara satılamaz' şeklindeki uyarının '18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir' şeklinde de bir düzenleme olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@