Sınır kapıları yeniden açılıyor? Hangi sınır kapısı ne zaman açılacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ederken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan sınır salgın ile beraber kapatılan sınır kapıları hakkında son dakika açıklaması geldi.

GÜNDEM 03.06.2020, 12:58 03.06.2020, 13:45 Sema Topbaş
Sınır kapıları yeniden açılıyor? Hangi sınır kapısı ne zaman açılacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ederken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan sınır salgın ile beraber kapatılan sınır kapıları hakkında son dakika açıklaması geldi. Bakan Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınında başlayan normalleşme süreci kapsamında Habur ve Gürbulak sınır kapılarının bu hafta açılacağını açıkladı.

Ticaret Bakanı'ndan Açıklama

Türkiye'nin koronavirüs salgını süreninde girdiği normalleşme süreci hakkında açıklamalarda blunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Haziran ayında salgın dönemiyle ilgili önemli toparlanmalar yaşanmasını beklediğini ifade etti. Koronavirüs sebebiyle kapatılan sınır kapıları hakkında da önemli bilgilere yer veren Pekcan, Habur ve Gürbulak sınır kapılarının bu hafta açılacağını duyurdu.

Yerel Paralarla Ticaret Artacak

Haziran ayı ile birlikte Avrupa'nın da kademeli olarak normalleşmesiyle birlikte önemli bir toparlanma sürecine girileceğini belirten Bakan Pekcan, yerel paralarla ticaretin ön plana geçeceğini ve muhataplarla tek tek görüşmelerin başlayacağını ifade etti. Sadece Türkiye'nin değik iş yapılan tüm partnerlerin de toplarlanması gerektiğini söyleyen Bakan, gümrük birliğinin de bir güncellemeye ihtiyacı olduğunu, Habur ve Gürbulak sınır kapılarının bu hafta açılacağını aktardı.

Habur ve Gürbulak Sınır Kapıları

Swap Görüşmeleri

Swap mekanizmasının hızlandırılması ve iş insanlarına kolaylık sağlanması gerektiğini söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hem Merkez Bankası hem de iş insanlarıyla bir araya gelerek bu süreci yakından takip ettiklerini ifade etti. Çin ile görüşmeler olduğunu ve bir Swap anlaşmasının bulunduğunu söyleyen Bakan Pekcan, bunun kapasite olarak arttırılması gerektiğine vurgu yaparak Malezya, Güney Kore, Hindistan ve Japonya ile de görüşme halinde olduklarını aktardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@