Skandal kutlama sonrası ABD Konsolosluğu’nun Türk çalışanları gözaltına alındı

Adana'da ABD konsolosluğunda çalışan 2 kişi Cadılar Bayramı kutlamasında İslami değerlerle dalga geçmiş ve bunları da sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Tepki çeken paylaşımların ardından C.G. ile C.Y., Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

GÜNDEM 20.11.2019, 13:21 Melek Eren
Skandal kutlama sonrası ABD Konsolosluğu’nun Türk çalışanları gözaltına alındı

Adana'da bulunan ABD konsolosluğunda çalışan iki Türk C.G. ile C.Y, Cadılar Bayramı kutlaması adı altında üzerinde Kâbe fotoğrafı bulunan ve zemzem suyu şişesi olduğu öğrenilen bir şişeyi tutarak İslami değerlerle dalga geçmiş ve bu görüntüleri de sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılan görüntüler büyük tepki çekerken Adana Emniyet Müdürlüğü'ne konu ile ilgili çok sayıda ihbar yapıldı.

Video çekip dalga geçtiler

Görüntülerin 31 Ekim Cadılar Bayramı günü çekildiği öğrenilirken ABD konsolosluğunda çalışan kadın personel C.G., paylaştığı videoda sabahtan beri günahlara bulandıklarını belirterek, günahlarından kurtulmanın bir yolu olduğunu söylüyor. Elinde zemzem suyu şişesi tutan kadın personel daha sonra da Mekke'den geldiğini söylediği bu içeceği içtikten sonra bütün günahlarından arındığını dile getiriyor. Kadın personel videonun devamında bu içip günahlarından arındıktan sonra hayatına devam edeceğini ifade ediyor.

Erkek personel de videoya giriyor

Videonun devamında ise elinde içki şişesi bulunan sakallı ve Arapların geleneksel olarak giydiği kıyafetlerini giyen takkeli bir kişi geliyor elindeki kadehi göstererek bunu da içmeyi tavsiye ediyor. Ardından kadın personel tabaktaki yemekleri göstererek orada domuz eti olduğunu elindekinin de alkol olduğunu söylüyor.

İkisi de gözaltına alındı

Söz konusu görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının üzerine harekete geçen Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri ABD Konsolosluğu çalışanları olduğu öğrenilen iki kişiyi gözaltına aldı. Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından iki kişi hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' Suçundan soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Adana Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 2 personel ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@