Sokağa çıkma yasağında istisnalar belli oldu

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlara koronavirüsle mücadele kapsamında bir genelge yayınlayarak sokağa çıkmalarına sınırlandırma getirmişti. Gece saat 01.00 ek bir genelge ile bu sınırlamadaki istisnalar 81 İl Valiliğine gönderildi.

Sokağa çıkma yasağında istisnalar belli oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen genelge ile 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın, koronavirüs salgınından etkilenmemesi için sokağa çıkmaları bu gece saat 24.00’ten itibaren sınırlandırılmıştı. Bu genelgeyle ilgili bu gece saat 01.00’de ek bir genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağı ile ilgili istisnaları açıkladı. Bu ek genelgeye göre hizmetine ihtiyaç duyulan kamu görevlileri ile eczacılar sokağa çıkma kısıtlamasından/yasağından muaf tutulacak.

Ek Genelgeyle Getirilen İstisnalar

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine bu gece saat 01.00’de gönderilen ek genelge ile 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar arasında yer alsa da yürüttüğü kamu görevinin niteliği, mevcut haldeki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin aksamamasında hizmetine gereksinim duyulan kamu görevlileri ile eczacılar, sokağa çıkma kısıtlamasında/yasağında istisna olarak belirlendi. Ayrıca yasağın yürürlüğe girmesinin ardından kendi ikameti dışında bir yerde bulunanlar öncelikli olmak üzere seyahat etmesi ya da ikametinden çıkması mecburi olanlar, 112, 155 ve 156 acil telefon numaralarından yetkililerle iletişime geçerek durumlarını bildirebilecekler.

Talepleri Vefa İletişim Merkezi Takip Edecek

Vatandaşlardan gelen bu talepler, valilik ve kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Vefa İletişim Merkezi tarafından takip edilecek. Talepleri uygun görülenlere seyahat belgelerini kolluk birimleri teslim edecek. Ayrıca Vefa Koordinasyon Grubu’nun görevlendirmesi ve koordinasyonu haricinde hiçbir kurum ve kuruluş ile STK, yardım faaliyeti yürütemeyecek.  

    

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@