Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MEB Bakanı Ziya Selçuk önemli açıklamalarda bulunuyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MEB Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda açıklamalarda bulunuyor.

GÜNDEM 25.03.2020, 19:23 25.03.2020, 23:33 Şener Koştu
Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MEB Bakanı Ziya Selçuk önemli açıklamalarda bulunuyor

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ortak açıklama yapıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla mücadelede ciddi tecrübe edindiklerini ve sonuçların daha hızlı bir şekilde öngörülebildiğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Koronavirüs testlerinin çok daha hızlı bir şekilde yapılmasında koronavirüs tanısı konan hastalarımızın karantina altına alınarak tedavilerine başlanmasında çok titiz davranmaktayız." dedi.

Küresel Salgında Az Kayıp Vermek Hedefimiz

Hedeflerinin bu küresel salgında ellerinden geldiği kadar az kayıp vermek olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs salgınında toplum olarak verdiğimiz mücadelenin dünyada eşi ve benzeri yoktur. Küresel bir salgın haline dönüşen koronavirüs, tüm dünyayı tehdt etmektedir. Bu virüse karşı elimizdeki en güçlü koz yakalanmamaktır. Koronavirüsle mücadele irade sahibiyiz. Bu durumu kabullenmemiz ise zor değil. Koronavirüsle mücadelede yaptırım gücü olan kılavuz devlettir. Uygulama tamamiyle bizim elimizdedir. Evlerimize çekilerek salgının önüne geçebiliriz. Devlettimiz, koronavirüs salgınıyla mücadelede güçlüdür.

Gençlere Çağrım Var

banner32
Ülkemizin sevgili gençleri, sizlere çağrım var, İnsan sayısının fazla olduğu her ortam risk taşımaktadır. Belki hasta olmasanız da risk altına girerek koronavirüsün taşıyıcısı konumuna geliyorsunuz. Hastalığın, hatta çok büyük acıların aracısı olmayın. Bu zor günleri kendinize yatırım günleri haline getirebilirsiniz. Virüs kesinlikle yaş ayrımı yapmıyor. Farkında olmadığınız bir rahatsızlığınız varsa virüs, bu rahatsızlığı tetikleyerek tedaviyi hiç olmadığı kadar güçleştirebilir. Büyüklerimizi korumak için şu sıra onları ziyaret etmeyelim. Tedbirlere ne kadar sıkı uyarsak özlem o kadar kısa sürecek. Uygulama tatil olarak algılanmamalı ve derslerinden arkadaşlarından geri kalınmamalıdır. Okullara verdiğimiz ara uzayacak.

Dijital Ortamda Güncellenecek

Yapılan test sayısını, toplam hasta sayısını, vaka sayısını ve iyileşen hasta sayısını günlük dijital ortamda güncelleyerek kamuoyunu bilgilendireceğiz. 65 ve 60 yaşlarında olan iki hastamız iyileşerek hastaneden taburcu olmuştur. Şu anda yoğun bakımda olan hastalarımız iyileşme sürecindedir." dedi.    

Dünya Tarihinde İlk Defa Karşılaştık

Milli Eğitim Bakanlığı'nın meseleyi nasıl değerlendirdiğini paylaşma fırsatı bulduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Böyle bir meseleyle dünya tarihinde ilk defa karşılaştık. Bizim için eğitimden de değerli olan evlatlarımızın sağlığıdır. Eğitimsel açıdan meseleyi yakından takip ederek gereksinimleri belirliyoruz  Telafi  eğitiminin ne zaman ve nasıl yapılacağı bilim kurulumuzun tavsiyeleriyle yakından  alakalıdır. Eğitimimizde eksiklikler kaçınılmaz olsa da vatandaşlarımız müsterih olsun. Eğitim yolculuğumuz hiçbir şekilde eksik kalmadan devam edecektir. Gereğinin yapılacağından kimse endişe duymasın. Süreç, evde eğitim süresini uzatma gereği doğurdu. 30 Nisan tarihine kadar okullarımızda eğitim olmayacak. Bu tarihe kadar uzaktan eğitimin devam etmesi hususunda karar alındı." dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@