Türk Tabipleri Birliği’nden Türkiye’deki korona salgın için çok kritik tarih!

Türk Tabipleri Briliği, Türkiye’de de görülen koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlerle ilgili açıklama yaptı ve ülkemiz için önümüzdeki ilk 1-2 haftanın ne kadar kritik olduğuna değindi.

GÜNDEM 16.03.2020, 19:39 16.03.2020, 21:41 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Türk Tabipleri Birliği’nden Türkiye’deki korona salgın için çok kritik tarih!

Türk Tabipleri Briliği, Türkiye’de de görülen koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlerle ilgili açıklama yaptı ve ülkemiz için önümüzdeki ilk 1-2 haftanın ne kadar kritik olduğuna değindi. Koronavirüsün diğer ülkelerdeki yayılma hızını ele alarak değerlendirme yapan Türk Tabipleri Birliği, koronavirüse karşı alınacak tedbirler kapsamında önümüzdeki 1-2 haftanın odukça önemli olduğu aktarıldı.

Türk Tabipleri Birliği Önümüzdeki Haftalara Dikkat Çekti

Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler kapsamında önemli açıklamalarda bulunan Türk Tabipleri Birliği, salgının diğer ülkelerde yayılma hızı ele alındığında Türkiye için önümüzdeki 1-2 haftanın önemine vurgu yaptı. 

Geç Tedbir Alan Ülkeler Örnek Verildi

Küresel salgın haline gelen koronavirüs salgınında vaka sayısının hızlı bir şekilde artış gösterebileceği öngörülerek gerekli olan planlamaların yapılması gerektiği ve tedbirlerin zamanında alınarak uygulanması gerektiğine dikkat çekildi. Bu konuda önlemleri zamanında almayan ülkeler örnek verilirken bu ülkelerin alınmayan tedbirlerin sonucunda giderek arta vaka ve ölümlerin çok farklı bir boyuta geldiği hatırlatıldı.

Sosyal Mesafenin Önemine Dikkat Çekildi

Koronavirüs salgınında erken teşhisin önemine ve 14 günlük karantina süresine dikkat çekilen açıklamada, Öte yandan sosyal mesafenin zamanında ve etkili olarak uygulanması gerektiği belirtilen açıklamada, sağlık hizmetlerinin zamanında örgütlenerek hastaların tedavisinin hızla yapılması sonucunda hastalığın yayılmasının engellenebildiği ve salgında ölüm oranlarının azaltılabildiği belirtildi. Belirtilen bu üç koşulun salgın kapsamında hıla yayılmayı engeleyecek terimler olduğunu belirten Türk Tabipleri Birliği, yeteri kadar test yaparak hastalığın yaygınlığının saptanması ve yaygınlığın derecesine göre sosyal mesafe önlemlerinin devreye sokulması gerektiği ifade edildi. Bugüne kadar yaklaşık 7 bin hastada test yapıldığı belirtilirken dünya genelinde salgının gidişatı gözlemlendiğinde ise salgınla mücadelede başarılı olan ülkelerin deneyimlerinin bu sayının çok daha üstünde olduğu aktarıldı. Ayrıca açıklamada, sağlık sisteminin salgına hazır hale getirlmesi ve sağlık çalışanlarına yönelik olarak gerekli olan tüm koruyucu önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapıldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@