Türkiye’de ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Çin Vuhan kentinde baş gösteren ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye’ye de sıçradı.

GÜNDEM 11.03.2020, 01:03 11.03.2020, 01:47 Sema Topbaş
Türkiye’de ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Çin Vuhan kentinde baş gösteren ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye’ye de sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. 

Vaka Görülen Kişi Türk Vatandaşı 

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı son dakika açıklamasında, ismi açıklanmayan bir erkek Türk vatandaşında koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı'ndan Son Dakika Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. Size üzücü ama korkutucu olmayan bir haberi bildirmek istiyorum diyen Koca, bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşın test sonuçlarının pozitif çıktığını yüksek ateş ve öksürük şikayetinin araştırılması sonucunda koronavirüs tanısının konduğunu belirtti. Hastanın bir erkek olduğunu açıklayan Koca, hastanın virüsü Avrupa'dan aldığını ve genel durumunun iyi olduğunu ifade etti.

banner32

Aile Bireylerinin Hepsi Gözetim Altına Alındı

Koronavirüs testi pozitif çıkan erkek hastanın ailesinin gözetim altına alındığını belirten Sağlık Bakanı, hastanın ailesinin her birinin şüpheli kabul edildiğini belirtti. Hasta mahremiyetinin korunması amacıyla detaylı bilgi paylaşılmadığını aktaran Koca, ülkede yayılmayı önleyen tedbirlerin alındığını ve söz konusu salgının ülkenin her bir yerinde görülme ihtimaline karşı sağlık personelinin hazırlığını önceden bitirdiğini söyledi. 

Yurt Dışına Çıkmayın Uyarısı

Yurt dışına zorunlu kalınmadığı sürece çıkılmaması gerektiğinin altını yeniden çizen Sağlık Bakanı, Bakanlık tarafından vatandaşa bildirilen koronavirüs korunma programına uyulması gerektiğini önemle belirtti. 

'Koronavirüs Alacağımız Tedbirlerden Daha Güçlü Değildir'

Ülkede tespit edilen ilk koronavirüs vakası ile ilgili önemli bilgiler veren Sağlık Bakanı, koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir diyerek durumn topyekün risk olmadığını belirtti. Karantinaya alınmış bir hastanın toplumu tehdit etmediğini belirten Koca, şeffaflık anlayışıyla hareket edildiğini bu sebeple vakanın tespit edildiği hastayla ilgili bir ilin veya hastanenin açıklamasını yaparak hedef göstermenin doğru olmayacağını söyledi.

Yorumlar (2)
zeyneb 6 ay önce
eğer yayılmasa bu kadar ülkeye nasıl yayıldı
Farmasi 6 ay önce
İstanbul çapa hastanesi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@