Umreden kendi tutukları otobüsle dönen bir grup Konya ve Ankara’ya gönderildi

Koronavirüste umreden gelen kişilerin önemli risk taşıdıklarını belirten Erzurum Valisi Okay Memiş, umreden kendi tuttukları otobüsle dönen 28 kişinin haber alınmasının ardından Konya ve Ankara'ya gönderildiğini açıkladı.

GÜNDEM 17.03.2020, 16:39 Sinem Ramazanoğlu
Umreden kendi tutukları otobüsle dönen bir grup Konya ve Ankara’ya gönderildi

Umreden dönenlerin karantinaya alınmasının ardından 28 kişilik umre kafilesi kendi tuttukları otobüsle dönmeye çalıştıklarının bilgisi alınmasının ardından Konya ve Ankara'ya gönderildi.

Konuyla ilgili Palandöken Kaymakamlığında gazetecilere açıklamalarda bulunan Eruzurum Valisi Oktay Memiş, koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını kapatmasıyla göçmen hareketliliğinin azaldığını belirtti.

"Şu ana kadar tespit edilmiş sınır girişi yok"

Jandarma, emniyet ve diğer ilgili birimlerden kaçak göçmen girişleriyle ilgili bilgilendirildiğini belirten Memiş, "Şu ana kadar tespit edilmiş sınır girişi yok. Vatandaş da artık çok duyarlı, neredeyse bizden daha fazla buna duyarlı hale geldi. Çünkü risk teşkil ediyorlar. Otobüslerde kaçak göçmen tespit edemez olduk. Bu bizim açımızdan iyi bir haber. 9. Kolordu Komutanlığı tüm sınır hattını sınırda yığılmaları kontrol altında tuttuğu için kontrol var" şeklinde konuştu.

Memiş, umre ziyaretine gayri resmi yollardan gidip dönen kişiler olduğu bilgisine ulaştıklarını, bunların tespiti ve 14 günlük gözetime alınması konusunda vatandaşlardan destek beklediklerini belirtti.

"En önemli risk umre ziyaretinden dönen kişiler"

Umreden dönen vatandaşların koronavirüse karşı önlem amaçlı mutlaka gözetim altında tutulması gerektiğinin altını çize Memiş,"En önemli risk umre ziyaretinden dönen kişiler. Önceki gün 28 kişilik bir kafilenin tuttukları özel otobüsle Erzurum'a doğru geldiği bilgisinin alınması üzerine polisiye tedbirlerle bunları Konya ve Ankara'ya yönlendirdik. Erzurum'a gelmelerine müsaade etmedik. Kaçak şekilde gelenler olduğunu da biliyoruz. Vatandaşlarımız lütfen bunları bize bildirsin. Bu vatandaşların mutlaka karantina altına alınması lazım. Bunu marifet zannetmesinler, gelsinler onları 14 gün gözlem altında tutalım, testlerini yapalım. Riskli olduğunu tespit ettiğimizde hemen karantinaya almak durumundayız. Göçmenler önemli ama onlardan daha önemlisi umre dönüşünde bulunan vatandaşlarımız. Toplu gelişlere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bakanlığın uygulaması bu yönde" açıklamasında bulundu.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@