Vaka sayısı önümüzdeki hafta 500'ün altına düşebilir

Ülkemizdeki vaka sayılarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Recep Öztürk, "Ülkemizde son günlerde görülen vaka sayısındaki eğilime göre vaka sayısı 20-24 Temmuz tarihlerinde 500'ün altına düşebilir. Ancak insanlar birden değişim gösterebiliyor. Takımınız şampiyon oluyor ve kurallar sanki birden geçersiz hale geliyor. Halbuki bu salgının 2021 yılında da etkili olacağı belirtiliyor. İkinci dalganın yaşanacağı belirtiliyor." dedi.

GÜNDEM 19.07.2020, 22:22 19.07.2020, 23:26 Şener Koştu
Vaka sayısı önümüzdeki hafta 500'ün altına düşebilir

CNN Türk'te canlı yayına katılan Bilim Kurulu üyesi Recep Öztürk, ülkemizde son günlerde görülen vaka sayısına dair önemli açıklamalarda bulundu. İngiltere'deki bir araştırmadan detaylı bilgiler elde edildiğini belirten Öztürk, "Şu anda dünya genelinde bu hastalığın seyrini etkileyecek, bizi farklı bir düşünceye itecek bir durum söz konusu değil. Bu hastalığa bakan tüm sağlık çalışanları çok dikkatli olsun. Hastalar, ishal ve karın ağrısı şikayetleriyle müracaat edebiliyorlar. Virüs, farklı sistemlere tutunabiliyor. Bu uzun zamandır söylenen bir durum. Virüs belirtileri yorumlanırken beklenmeli ve analiz yapılmalıdır. Fikirlerde değişim olabiliyor. Ocak ayında merkezi sinir sistemine tutunamayacağı söyleniyordu. Daha sonrada çok farklı şekilde tutunabildiği ifade edilmiş ve omurilik sıvısında virüsün saptandığı belirtilmişti. Önümüzdeki hafta beliki de çok farklı verilerle karşı karşıya kalacağız. Bunlar aslında var olan ama dikkatlerden kaçan belirtilerdir." şeklinde konuştu.

Vaka Sayısındaki Düşüş Sürer mi?

banner32
Vaka sayısının hatırlanırsa Mayıs ayının ilk haftasında 780'e düştüğünü belirten Öztürk, "Bizler, bu eğilimin düşeceği düşüncesiyle rakamlar veriyoruz. Mayıs ayındaki eğilim sürseydi vaka sayısı bugün 100'ün altına düşmüş olurdu. İspanya'da bugün vaka sayısında 800-900 verileri görülüyor. Yeni normal dönemin yenisini dünyadaki insanlar maalesef ihmal etti. Bu, normal bir dönemmiş gibi algılandı. Ev ziyafetleri, asker uğurlama törenleri, parklarda toplantılar, düğünler, televizyon programındaki yakın temaslar. Tüm bunların elbette bir bedeli olacak. Kurallar ne kadar ihlal edilirse vaka sayısı da o kadar artıyor. Ülkemizde şu anki eğilim dikkate alındığı zaman 20-24 Temmuz tarihlerinde vaka sayısı 500'ün altına düşebilir. Ancak insanlar birden değişim gösterebiliyor. Takımınız şampiyon oluyor ve kurallar birden hiçe sayılıyor. Halbuki bu salgın 2021 yılını da kapsayacak. İkinci dalga yaşanacak. Bunlar zaten belirtilen durumlar. İran'da günde 2 bin 500 civarında vaka görülüyor." ifadelerine yer verdi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@