Van’da alarm verildi İran’dan gelen 3 kişi koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alındı

Türkiye’nin sınır komşusu olan İran’da ortaya çıkan ve koronavirüs salgını ve ölümlerin yaşanmasının ardından Van’da İran’dan geldikleri belirlenen ve Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan giriş yaptıktan sonra 3 Türk vatandaşının virüs şüphesi nedeniyle hastanede tedavi altına alındıkları öğrenildi.

Van’da alarm verildi İran’dan gelen 3 kişi koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alındı

Türkiye’nin sınır komşusu olan İran’da ortaya çıkan ve koronavirüs salgını ve ölümlerin yaşanmasının ardından Van’da İran’dan geldikleri belirlenen ve Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan giriş yaptıktan sonra 3 Türk vatandaşının virüs şüphesi nedeniyle hastanede tedavi altına alındıkları öğrenildi. Yüksek ateş sebebiyle tedavi altına alınan 3 Türk vatandaşına virüsün bulaşıp bulaşmadığına dair bulgular için tetkikler yapıldığı ve gözlem altında tutuldukları belirtildi.

Yetkililerden Açıklama Geldi

İran’dan dönüş yapan ve Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan giriş yapan 3 Türk vatandaşının yüksek ateş şikayetiyle hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi. 3 Türk vatandaşına virüs bulaşıp bulaşmadığı ile ilgili araştırmaların devam ettiği belirtilirken yetkililer Hakkari’de yüksek ateş şikayeti olan bir çocuk ve annesinin Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alındığını İran’dan gelen 3 Türk vatandaşı ile beraber 5 kişinin gözlem altında tutulduğunu doğruladı.

Tedvir Amaçlı Gözlem Altında Tutuluyorlar

Valilik yetkililerinden gelen açıklamada, 5 kişinin tedbir amaçlı olarak hastanede gözlem altında tutulduğunu ancak herhangi bir virüs hakkında açıklama yapmanın erken olacağını belirtti. Aynı zamanda yaşanan olay karşısında İran ile irtibatlı olan tüm sınır kapılarında yarın itibariyle ateş ölçer sisteminin devreye sokulacağı belirtildi.

Hastane Çalışanlarına Uyarı

Yüksek ateş sebebiyle hastanede gözlem altında tutulan 5 kişi ile ilgili virüs bulguları hakkında konuşmanın erken olacağı belirtilirken Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan tüm personellerin spekülasyonlara yol açılmaması için dikkatli olmaları konusunda uyarıldığı öğrenildi. Bölgede yer alan hastanelerde herhangi bir karantina kararı alınmadığı belirtilirken çalışan tüm hastane personelinin de konuyla ilgili hassas davranmaları uyarısı yapıldı.

Yorumlar (0)