Van’da taziye çadırı kabusunda vaka sayısı 44’e ulaştı

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen Van’ın Edremit ilçesinde kurulan taziye çadırında yeni tip koronavirüs adeta kol gezdi. Taziye çadırıyla bağlantılı vaka sayısının 44’e yükseldiği bildirildi.

GÜNDEM 06.06.2020, 12:57 Şener Koştu
Van’da taziye çadırı kabusunda vaka sayısı 44’e ulaştı

Van’ın Edremit ilçesinde kurulan taziye çadırıyla ilgili bir açıklama yapan valilik, “Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen ilçedeki Eminpaşa Mahallesi’nde yaşayan Gülçek Ailesince taziye çadırı kuruldu. Bu taziye çadırıyla bağlantılı vaka sayısı 44’e yükseldi. Bir otobüs firmasında şoför olarak çalışan ve karantinayı ihlal eden şoförle bağlantılı vaka sayısı ise 15’e yükseldi.” ifadelerine yer verdi.  

Filyasyon Çalışması Yapıldı

Valilik açıklamasında, “Taziye çadırıyla ilgili filyasyon ekipleri tarafından yürütülen çalışma neticesinde Edremit ilçesi Eminpaşa Mahallesi’nde 15, Bakımlı Mahallesi’nde 3, İpekyolu ilçesi Yalınağaç Mahallesi’nde 3, Yenimahallede 1, Karpuzalan Mahallesi’nde 1, Vali Mithatbey Mahallesi’nde 4, Gürpınarilçesi Taşdöndüren Mahallesi’nde 7, Gevaş ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde 2 ve Tuşba ilçesi Gendelova Mahallesi’nde 8 kişide yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi. Bir otobüs firmasında çalışan şoförün karantinayı ihlal etmesi neticesinde yürütülen filyasyon çalışmasında ise Tuşba ilçesi Kalecik Mahallesi’nde 10, İpekyolu ilçesi Selimbey Mahallesi’nde 3, Serhatbey Mahallesi’nde 1 ve Vali Mithatbey Mahallesi’nde 1 kişide yeni tip koronavirüs tespit edildi. Yine Çaldıran ilçesinde askere giedecek bir kişiye yapılan yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine sağlık ekipleri tarafından yapılan çalışma neticesinde aynı aileden 9 kişide daha yeni tip koronavirüs tespit edildi.” ifadelerine yer verildi.   

İldeki Son Durum Nasıl

İldeki son durum hakkında da bilgi verilen valilik açıklamasında, “Vaka sayısı 530, tedavi görerek sağlığına tekrar kavuşan hasta sayısı 460, vefat eden hasta sayısı 10 kişidir. Bugüne kadar tedbir amaçlı 73 bin kişi karantina altına alınmış, 19 bin kişinin karantina süreci sürmektedir.” denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@