Yarından itibaren hızlı tanı kitleri devreye giriyor! Hızlı tanı kiti nedir?

TBMM’de koronavirüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren hızlı tanı kitlerinin devreye sokulacağını duyurdu.

GÜNDEM 19.03.2020, 15:02 Sema Topbaş
Yarından itibaren hızlı tanı kitleri devreye giriyor! Hızlı tanı kiti nedir?

TBMM’de koronavirüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren hızlı tanı kitlerinin devreye sokulacağını duyurdu. Çok yakında Türkiye genelinde neredeyse tüm büyük şehirlerde test yapılabilir seviyeye gelineceğini duyuran Bakan, hızlı tanı kitlerinin kullanımına geçileceği açıklamasında bulundu.

Yarından İtibaren Hızlı Tanı Kitleri Devreye Girecek

banner32
TBMM’de önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyanın gündemi olan ve koronavirüs salgını hakkında yeni bilgiler paylaştı. Salgınla ilgili yarın olma ihtimali çok yüksek görülen yarın olmazsa da 1-2 gün içerisinde devreye sokulması beklenen hızlı tanı kitlerinin kullanımına geçileceğini duyuran Bakan Koca, çok yakında Türkiye genelinde neredeyse tüm büyük şehirlerde test yapılabileceğini duyurdu. 

Koronavirüs Hızlı Tanı Kiti Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de yarın devreye sokulması beklenen hızlı tanı kiti kullanımına geçileceğini duyurdu. Hızlı tanı kiti, koronavirüs testlerini daha hızlı şekilde sonuçlandıran kittir. Koronavirüs hızlı tanı kiti, normalde 4 ila 120saat arasında sonuçlanmakta olan testi 90 dakikaya kadar düşürmektedir. İlerleyen zamanlarda bu sürenin daha da aza indirilmesi planlanmaktadır. Yurt dışında koronavirüs salgını için geliştirilen tanı testlerinden biri olan koronavirüs tanı kiti, Ankara’da Ulusal Viroloji Laboratuvarı’nda geliştirilmiştir ve Sağlık Bakanı Fahretin Koca’nın verdiği bilgilere göre yarın itibarıyla koronavirüs testlerinin daha hızlı sonuçlanabilmesi için devreye sokulacaktır.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@