Yunanistan Başbakanı’nın soykırım açıklamasına Türkiye’den sert yanıt

Yunanistan Başbakanı Kiryakos’un Pontus Soykırımı açıklamasına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’dan yanıt geldi.

GÜNDEM 08.12.2019, 02:00 08.12.2019, 01:38 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Yunanistan Başbakanı’nın soykırım açıklamasına Türkiye’den sert yanıt

Yunanistan Başbakanı Kiryakos’un Pontus Soykırımı açıklamasına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’dan yanıt geldi. ‘Pontus Soykırımı’nı uluslararası kamuoyunun gündemine getireceğiz’ diyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yanıt verdi.

İddiaları Reddediyoruz Dedi

Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos, Türkiye’ye yönelik suçlamalarda bulunarak Pontus soykırımını uluslararası kamuoyunda gündeme getireceklerini belirtmişti. Türkiye’den yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Hami Aksoy Yunan Başbakanı’na yazılı yanıt vererek Türkiye’ye karşı düşmanca ve küstahça ifadeler kullanmasına tepki gösterdi. Yunan Başbakan’ın yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin tarihine ve bugününe yönelik yalan ve iftira dolu hasmane iddialarda bulunduğunu belirten Aksoy, Türkiye’nin bütün bu iddiaları reddettiğini söyledi.

Lozan Antlaşması Hükümlerine Dikkat Çekti

İfadelerinde, Kurtuluş Savaşı’nda Ege denizine döküldüğünü unutamadığını söyleyen Yunan Başbakan’a sert sözlerle yanıt veren Aksoy, Yunanistan’ın tarihle yüzleşmesi için Anadolu’ya yaptığı işgale bakması gerektiğini ve Yunanistan’ın savaş yıllarında Anadolu’yu işgal ettiği dönemde Türkler üzerinde yaptığı katliamların raporlanması sonucunda Lozan Antlaşması hükümleri ile tazminat ödemeye mahkum edildiğine dikkat çekti. Dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerine vurgu yapan Sözcü Hami Aksoy, Başbakan Kiryakos’un işgalci Yunan ordularına karşı mücadele vermesi gerektiğini belirtti.

Yunan Başbakan Türkiye’yi Suçlamıştı

Yunan Başbakan KiryakosMiçotakis, 6-8 Aralık tarihleri arasında Atina’da yaptığı açıklamalarda Türkiye’yi suçlayan ifadeler kullanmıştı. Pontus soykırımının modern Yunan tarihinde trajik bir fasıl olduğunu belirten Kiryakos, Pontus soykırımını uluslararası kamuoyunun gündemine getireceklerini söylemişti.

Yorumlar (1)
Ertunç 6 ay önce
YUNAN KENDİ YAPYİTIMLARINI UNUTTU ANADOLU'DA SOYKIRIM VE ATEŞE VERDİĞİ KÖYLERİ HALA BÜYÜKLERİMİZ Anlatır hala batı Trakya da inkar asimile poliçesi soykırımı yapıyor Sadık Ahmet'i unutmadık hatırlatırız az kaldı
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@