Yurt dışından getirilecek binlerce Türk vatandaşının hangi illerde karantinaya alınacağı açıklandı

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışından getirilecek olan 3 bin 614 Türk vatandaşının ülkeye giriş yaptıktan sonra hangi illerde karantina altına alınacağını açıkladı.

GÜNDEM 17.03.2020, 11:34 17.03.2020, 11:51 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Yurt dışından getirilecek binlerce Türk vatandaşının hangi illerde karantinaya alınacağı açıklandı

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışından getirilecek olan 3 bin 614 Türk vatandaşının ülkeye giriş yaptıktan sonra hangi illerde karantina altına alınacağını açıkladı. 9 Avrupa ülkesinden ülkemize giriş yapacak olan 3 bin 614 Türk vatandaşı ülkeye giriş yapar yapmaz İstanbul ve Kocaeli'deki yurtlarda karantina altına alınacak.

3 Bin 614 Türk Vatandaşı Ülkeye Dönüş Yapmak İçin Başvuru Yaptı

Çin'de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını Avrupa'da da etkisini arttırarak devam ettirirken burada geçici bir süreliğine veya öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşlarına Türkiye'ye dönmek isterlerse gerekli yerlere başvuru yapabilecekleri belirtilmişti. Alınan bilgilere göre, Avrupa'da yaşayan 3 bin 614 Türk vatadaşı ülkeye dönüşyapmak için başvuruda bulundu. Dünya genelinde 7 bini aşkın insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını şu an da en yoğun etkisini Avrupa'da gösteriyor. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında bulunan vatandaşlarımıza yardım edebilmek için gece gündüz çalışıldığını ve özellikle de virüsün büyük bir şekilde vurduğu İtalya'da bulunan öğrencilerimiz başta olmak üzere Milano ve Roma'da bulunan temsilcilerimizin kendilerine ulaştığını ve dertlerini dinlediğini ifade etti. 

İstanbul ve Kocaeli'dek Yurtlarda Karantina Altına Alınacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Fuat Oktay'ın Başkanlık ettiği bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Çavuşoğlu, bu toplantı sonrasında alınan kararlar kapsamında, Avrupa ülkelerinde geçici bir süreliğine veya öğrenci olarak bulunan ve ülkeye dönmek isteyen vatandaşların gerekli yerlere başvuru yapmalasının istendiğini ve dün akşam itibarıyla tüm başvuruların tamamlandığını söyledi. Geri dönmek için toplamda 3 bin 614 vatandaşımızın başvuruda bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu vatandaşlarımızın gece yarısına kadar toplamda 34 seferle ülkeye getirileceğini ifade etti. Ülkeye girişyapan vatandaşların İstanbul ve Kocaeli'de önceden hazıranan yurtlara alınarak burada 14 günlük bir karantina süresine gireceklerini belirten Çavuşoğlu, İstanbul ve Kocaeli Valiliklerinin yurtları koordine edeceğini ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın da doktor ve personel temin ettiğini aktardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@