Pazartesi , Haziran 25 2018

Günümüz Yaşantısına Önemli Kolaylıklar Sunan Teknoloji Sağlığı Tehdit Ediyor


Bilimin ve teknolojinin oldukça gelişmesi günümüz yaşantısına önemli kolaylıklar sunuyor. İnsanoğlu ise tabiatı gereği kolaya ve rahata daha çabuk alışıyor. Teknolojinin ve internetin sunduğu imkanlar ile işimizi hızlı şekilde yapabiliyor ve daha fazla bilgiye hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyoruz. Ancak teknolojinin ve internetin sunduğu imkanlar bizleri sosyal yaşamdan alıkoyuyorsa sorunda bu noktada başlıyor. 
    

Günümüzde sosyal medyayı aktif kullanan insanlar, aşırı sosyal olduklarını düşünebilir. Ancak gerçek manada sosyalliğin ne olduğunu sorgulamak gerekir. Birçok sahte paylaşımın olduğu sosyal medya ortamında insanlar, kendilerini çok mutluymuş gibi gösterseler de çok derin üzüntüler içerisinde olabilirler. Gerçek manada dertleşmenin veya tanışmanın sosyal medya ortamında gerçekleşmesi imkansızdır. 
    

Teknoloji Bağımlılığı
    

Tıpkı hastalıklar gibi teknoloji bağımlılığının da kendine özgü belirtileri vardır. Teknoloji bağımlılığının en önemli belirtisi ise kişinin ailesi ve çevresi ile ilişkilerine zarar verecek şekilde bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi teknolojik aletlere bağımlı olmasıdır. Teknolojik aletler başında geçirilen aşırı vakitler sadece kişinin çevresi ve ailesi ile ilişkilerine değil, sağlığına da zarar veriyor. Teknoloji bağımlılarında baş, boyun, sırt ağrıları, göz kuruluğu, duruş bozukluğu ile karpal tünel sendromu gelişme riski oldukça fazladır. Teknoloji bağımlılığı beslenmeyi de olumsuz etkiliyor. Teknoloji bağımlılarının birçoğu sofrada sağlıklı beslenmek yerine teknolojik aletlerin başında atıştırmayı tercih ediyor. Teknolojik aletlerin başında uzunca bir süre oturarak geçirilen vakitler, obezite riskini artırdığı gibi uyku bozukluğuna da yol açar. 
    

Önlem Alınmalı
    

Yetişkin insanlarda teknoloji bağımlılığına önlem almak daha kolay oluyor. Teknoloji bağımlılığından kurtulmada en önemli faktör ise teknolojik aletler başında geçirilen sürenin azaltılmasıdır. Sosyal ve psikolojik açıdan gelişim aşamasında olan çocuklarda durum daha önemli olduğundan dolayı ebeveyn gerekli kısıtlamayı yapmalıdır.  
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir