Cumartesi , Ağustos 4 2018

Günümüzde Çocukların Problemi Dikkatsizlik!


Günümüzde birçok anne ve baba, çocuklarındaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan şikayetçidir. Ülkemizdeki istatistikler incelendiği zaman dünyada yaygınlaşan bu problemin ülkemizde de yaygınlaştığı görülür. 
    

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Evren Tufan, “Çocuklarda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna işaret eden belirtiler 12 yaşından önce ortaya çıkmaktadır. Ev ve okul gibi çocuğun bulunduğu her iki ortamda da görülür. çocuklardaki dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve tez canlılık, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun en önemli belirtileridir. Dünya genelinde ilkokul çağındaki her 20 çocuktan birinde bu rahatsızlığa rastlandığı gibi ergenlikte de her 25 ergenden birinde görülür. Ülkemizde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedeniyle Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı bölümüne müracaatlar her geçen gün artıyor.” şeklinde konuştu. 
    

İki farklı bozukluk olarak değerlendirilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB), her zaman bir arada rastlanmaz. Her ikisinin görüldüğü çocuklarda ise dikkat eksikliği ya da hiperaktivite öne çıkabilmektedir. Bu durum, cinsiyete göre de değişiklik gösterir. Kızlarda daha çok dikkat eksikliğine rastlanırken erkeklerde ise hiperaktivite ve dürtüselliğe rastlanmaktadır. 

Doç. Dr. Ali Evren Tufan, “DEHB, sadece yüksek zeka düzeyindeki çocuklarda görülmez. Çocukların akademik, iş, sosyal ve özel yaşantılarında yaşamış olduğu sorunlarda DEHB’ye neden olabilir. Bu rahatsızlık ileriki yıllarda depresif ve anksiyete bozukluklarına, sınıfta kalmaya, okula gitmemeye, iş yaşamında başarının düşmesine, sıkça iş değişikliğine, tehlikeli araç kullanımına, madde kullanımına neden olabilir. Bu rahatsızlıkla mücadele eden anne ve babalar, çocuklarına karşı kesinlikle doğru yaklaşım sergilemelidir.” dedi. 

DEHB rahatsızlığı yaşayan çocuklar sıkça düşebilir, ev içerisindeki eşyalara hasar verebilir, oyun oynadığı zaman yaralanabilir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman eleştiri çocuğun kişiliğine değil, hatasına yöneltilmelidir. Örneğin çocuk, ev içerisinde bir eşyaya zarar verdiği zaman ‘Seni nerden doğurdum’ gibi bir yaklaşımda bulunulması çocuğun kişiliği hedef alınır. Böyle bir yaklaşım yerine ‘Evdeki eşyayı oynarken kırmışsın. Bu hareketin hatalı olduğundan dolayı sana on dakika oda cezası vereceğim.’ denilmelidir. 

DEHB rahatsızlığı olan çocuklar, anlatılan bir şeyi genellikle sonuna kadar dinlemezler ama ‘anladım’ derler. Aslında kendisine ne anlatılmak istendiğini anlamamıştır. Genelde akıllarında kalan ilk ve son cümle olur. Bu yüzden DEHB rahatsızlığı olan çocuklarla iletişim kurarken göz teması kurulması, mesajın kısa ve net verilmesi, daha sonra ise tekrarlatılması anlatmak istediklerinizi anlaması açısından önemlidir. Bu tip çocuklar, görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmek için görsel ve somut hatırlatıcılar ile sabit kurallara gereksinim duyarlar. Örneğin akşam yemek saatinin 20.00 olduğunu, yemekten sonra sofranın toplanması gerektiğini ve peşine de ödevlerin yapılacağını söyleseniz de o an kafası başka yerde olacağından hatırında kalmayacaktır. Ayrıca çocuğun beğenilen hareket ve davranışları derhal övülmelidir. Sözel olarak pekiştirilen ve övülen davranışlar, bu tip çocuklarda zamanla alışkanlık haline gelir. Örneğin; ‘Otobüste yaşlı teyzeye yer vermen çok hoşuma gitti.’ gibi.        
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir