Binali Yıldırım: Bugün dünya, küresel gıda krizinin arifesindedir"

25'nci Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde katılan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, "Rusya ve Ukrayna bu savaş öncesi dünya gıda ihtiyacının 3'te 1'inden fazlasını sağlıyordu. Pandemide tedarik zinciri bozuldu. Fiyatlarda artış çok fazla oldu. Bir de bu kriz devreye girince bu gıda meselesi birçok meselenin önüne geçti. Bugün dünya, küresel gıda krizinin arifesindedir" ifadelerini kullandı

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

25'nci Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Binali Yıldırım, "Avrasya coğrafyasına bakalım. İç savaşlar, terör, göç, bütün hadiseler bu bölgede cereyan ediyor. Bunun bir tesadüf olduğunu herhalde düşünmüyoruz. Afganistan işgali, Irak'ın işgali, Suriye ve Yemen'deki iç savaş. Kafkaslarda 30 yıl devam eden Ermenistan Azerbaycan itilafı... Şimdilerde de Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş. Tüm bunlar olmak zorunda değil ancak maalesef güzel güzel Birleşmiş Milletler diye bir kuruluşumuz var. Hiçbir derde deva değil. BM ikinci dünya savaşından sonra teşkil edildi, o günün şartlarına göre kurulan ve o günün ikinci savaşın galiplerinin karar verdiği, sözleşmelerin de ana statüsünün de yazdığı bir kuruluş. Kurucu devletler kendilerine imtiyaz tanımış. 5 daimi üye her şeye karar veriyor. Günün sonunda herhangi bir anlaşmazlığı, sorunu çözmek gerektiğinde 5'ten bir tanesi rıza göstermeyince bütün emekler yok oluyor. Tekrar savaşın acılarıyla kurulmuş olan böyle bir yapı, o gün işe yarıyordu. Artık tek kutuplu bir dünya yok, iki kutuplu bir dünya da yok. Çok kutuplu bir dünya var" dedi.

DÜNYA KÜRESEL GIDA KRİZİ

Yıldırım açıklamasının devamında şöyle konuştu:

"Bugün özellikle Rusya ve Ukrayna'nın bu savaş öncesi dünya gıda ihtiyacının 3'te 1'inden fazlasını sağlıyordu. Pandemide tedarik zinciri bozuldu. Fiyatlarda artış çok fazla oldu. Bir de bu kriz devreye girince bu gıda meselesi birçok meselenin önüne geçti. Bugün dünya küresel gıda krizinin arifesindedir. Enerji fiyatlarında, doğalgazda, petroldeki artışlar bütün ülkelerin ekonomik göstergelerini alt üst etti. Bugün hiçbir ülke 1 yıl önce yaptığı bütçeyi uygulama imkanına sahip değil. Yüzde 100 üzerinde sapmalar var. Petrol zengini ülkeler bundan istifade edebilir. Fakat neticede bu coğrafya hepimizin ortak coğrafyası. Zenginliğin dağılımındaki adaleti sağlamakta geç kalırsak hiçbir ülke tek başına huzurlu olamaz. 280 milyon vatansız insan dolaşıyorsa, 90 milyona ulaşan mülteci nüfus varsa bunun arkasındaki sosyolojik gerçeklerin çok daha dikkatli üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Küresel sistemin 8 milyar nüfusa 194 ülkeye adil ve eşit hizmet etmemesi. Bütün sorunların kaynağı buradan geçiyor.

"TEKNİK HEYETLERİMİZ BU MÜCADELEYİ VERİYOR"

Daha fazla diyalog, daha az savaş diyoruz. Daha çok konuşacağız ama hiç dövüşmeyeceğiz. Konuşarak birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Ukrayna'da da maalesef yine bir örtülü Ukrayna'nın yanında yer alan bazı ülkeler örtülü olarak savaşı sona erdirmek değil, savaşı tetiklemekten başka bir görev ifa etmiyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Aslolan bölgede akan kanın durması ve masum çocukların ve sivillerin bedel ödememesini sağlamaktır. Ukrayna'ya silah sağla, Rusya'ya karşı denge kurmaya çalışma gibi düşünceler, politikalar, hiçbir zaman ne bölgeye hizmet eder ne de bu iki ülkenin halkına hizmet eder. Bu bakımdan Türkiye ayrışan bir noktada duruyor. Türkiye diyor ki bu savaşın kazananı olmaz, hiçbir savaşın kazananı olmaz diyor. En kötü barış bile savaştan daha iyidir, üstündür anlayışıyla her iki ülkeyi bir araya getirip bu sorunu bir an önce bitirmek için büyük gayret gösteriyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız her iki ülke devlet başkanlarıyla, bakanlarımız ve teknik heyetlerimiz bu mücadeleyi veriyor" dedi.  

“BEDEL ÖDEYEN BİR ÜLKEYİZ” 

Yıldırım, "Türkiye olarak biz bölgesel ve küresel barışın korunması için ciddi bedel ödeyen bir ülkeyiz. Toprak bütünlüğümüzü sağlamak, insanlarımızın can ve mal güvenliğini teminat almak için 40 yıldır terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Müttefik bildiğimiz dostlarımız doğrudan ya da dolaylı terör gruplarıyla hareket ediyor. Burada dürüstlüğe ihtiyaç var. Biz bunu muhataplarımıza her zaman anlatıyoruz" diye konuştu. 

BÖLGESEL KARIŞIKLIKLAR

"Bugün özellikle pandemiyle beraber ve Karadeniz'in kuzeyindeki savaşla beraber önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Orta kuşak insanlığın yüzde 70'ini besleyen bir koridordur. Dolayısıyla burada yapmamız gereken bu güzergahta bulunan ülkelerin alt yapılarını birbirine eşit düzeye gelecek şekilde geliştirmeleridir. Türk devletleri teşkilatının ana görevlerinden birisi de aksakalların görevlerinin başında da bu geliyor. Biz son 20 yıldır bu koridorun gelişmesi için hem Türkiye hem Balkanlar hem de Kafkaslarda çok ciddi alt yapı yatırımları yaptık. Asya'yı Avrupa'ya bağlayan Marmaray, Avrasya geçişleri yine bu koridorun önemli halkalarıdır. Dolayısıyla bundan sonraki amacımız bölgesel karışıklıkların önüne geçmek. Bölgesel refahı, barışı kalıcı hale getirmek için daha fazla birlikte çalışma ihtiyacıdır. Bu birlikler, Türk Devletleri Teşkilatı Avrasya Ekonomik Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği bunların hiçbirisi birbirine rakip değildir. Hepsinin amacı bölgesel ve küresel barışa, refaha katkı sağlamaktır. İnsanlık için, insanlığın geleceği için kim ne yaparsa bizim için kıymetlidir." 

08 Haz 2022 - 14:39 - Dünyagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?