E-ticaret kanununa getirilen düzenleme neyi değiştirecek?

Türkiye’de geçtiğimiz hafta kabul edilen e-ticarette rekabeti tesis etme ve tekelleşmeyi önlemeyi amaçlayan yasa değişikliği teklifi kabul edildi.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

Ticaret Bakanı Mehmet Muş yaptığı açıklamasında, “Rekabeti tesis edecek bir düzenleme yapacağız. Hem üretici hem tüketici korunacak. Tekelleşmeye karşı çıkıyoruz. Birden çok oyuncunun pazarda olmasını istiyoruz. Bu alanı öngörülebilir kurallara bağlayacağız” ifadelerini kullandı.

DÜZENLEMENİN AMACI NE?

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Av. Doç. Dr. Mete Tevetoğlu, “Şöyle ki, elektronik ticarette iki önemli oyuncu var. Bunlardan ilki, e-ticaret sitelerinde hizmetlerinden faydalandığımız işletmeler. Çoğunluğunu mikro ve küçük işletmelerin oluşturduğu bu kesim yeni kanuni düzenlemenin deyimi ile ‘elektronik ticaret hizmet sağlayıcılar’. Bu aktörlerin pazara girebilmesinin en büyük ‘aracısı’ ise gerek alt yapıları gerekse hakim durumdaki konumları ile büyük şirketler, yine kanun değişikliğinde belirtildiği üzere ‘elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları’. Günümüzde bu ‘aracı’ kurumlar teklifin gerekçesinde de değinildiği üzere ‘tek taraflı belirledikleri veya açık olmayan sözleşme hükümlerini dayatma, kendi mal veya hizmetlerini ön plana çıkarma, veri taşınabilirliğini zorlaştırma veya buna izin vermeme, mal veya hizmet teminine zorlama, geç ödeme yapma, kampanyalı mal veya hizmet sunmaya zorlama, herhangi bir hizmet vermemesine rağmen bedel alma, elektronik ticaret hizmet sağlayıcıları sıralama ya da tavsiye sisteminde geriye düşürme, sunulan hizmetleri kısıtlama, askıya alma veya sonlandırma gibi haksız ve adil olmayan uygulamalarda’ bulunabilmekteydi. Dolayısıyla kıyasen zayıf durumda olan küçük ve mikro ölçekteki işletmeler için haksız ticari uygulamaları engelleyecek bir düzenleme yapmak gerekmekteydi. Aslında burada tüketici nasıl korunuyorsa bu aracı platformlara karşı benzer durumda olan ve aslında hukuk literatüründe yaygın bir şekilde kullanılan haksız ticari uygulamaların e-ticaretin oyuncuları arasında da uygulanabilir hale gelmesi planlamaktaydı. Tabii burada dikkat edilmesi çekilmesi gereken bir nokta bu aracı hizmet sağlayıcılardan elektronik ticaret pazar yeri modeli olanların da yine özellikle pandemi sonrası kendi elektronik pazar yerleri üzerinden bu yarışa girmeleri ve rekabet güçleri ile tekelleşme ve rekabeti bozucu etkiler yaratabilmelerinin önlenmesidir.” ifadelerini kullandı.

‘DÜZENLEME E-TİCARET ARACI HİZMET SAĞLAYICILARI TARAFSIZ PLATFORMLAR HALİNE GETİREREK REKABETİ TEK TARAFLILAŞTIRAN BİR UNSUR OLMAKTAN ÇIKARIYOR’

Tekelleşmenin önüne geçilmeyi amaçlandığını belirten Tevetoğlu “Bir,iki firma e-ticaret sektöründe hakim konumdalar ve bunu da etkili bir şekilde kullanıyorlar. Getirilen düzenleme incelendiğinde, net işlem hacmine göre farklı yükümlülükleri öngörülmesi biraz da kaynakları ve konumları nedeniyle rekabet gücüne sahip firmaların tekelleşmesini ve haksız rekabetini önleyici nitelikte. Örneğin e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıların pazar yerlerinin piyasadaki rakipleri dışlayıcı şekilde reklam ve indirim faaliyetlerinde bulunmamasına ilişkin bir düzenleme eklenmiştir. Burada yapılan e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıları tarafsız platformlar haline getirerek en azından hizmet sunumu noktasında pazar yerine sahip olmayı rekabeti tek taraflılaştıran bir unsur olmaktan çıkarmaktadır.

Ayrıca aynı amaca yönelik olarak, net işlem hacmi 30 milyar liranın üzerinde olan e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıların, e-ticaret hizmet sağlayıcının ticari ilişkilerini, alternatif kanallardan aynı ya da farklı fiyattan mal veya hizmet sunmasını ya da reklam yapmasını kısıtlaması ve herhangi bir kişiden mal veya hizmet teminine zorlaması da engellenmiştir. Dolayısıyla, nasıl ki ticarette aynı işletmeler birden fazla alışveriş merkezinde dükkân açabiliyorsa, e-ticaret hizmet sağlayıcılar da hizmetlerini farklı platformlardan sunarak pazardaki konumlarını platformdan aracıların baskılayıcı ticari uygulamalarından bağımsız olarak sürdürebilmelerinin önü açılmıştır” şeklinde konuştu.

08 Tem 2022 - 15:30 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?