Yurt Dışına İlk Kez Uçacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuş öncesinde, esnasında ve hatta sonrasında bilinmesi gereken detaylar ve uyulması gereken kurallar bulunuyor. Bilmeniz gereken tüm detaylar haberimizde

Yurt Dışına İlk Kez Uçacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İlk defa başka bir ülkeye seyahat etmek sebebi ne olursa olsun hemen hemen herkes için heyecan verici bir deneyim olarak biliniyor. Evden ayrılmak ve farklı bir yere gitmek her ne kadar heyecan verici ve gizemli olsa da oldukça dikkat isteyen bir süreçtir. Yurtdışına yapılan seyahatlerin büyük bir çoğunluğu havayolu ile yapılıyor. Havayolu ile yurtdışına çıkacaksanız bilmeniz gereken birçok detay bulunuyor. Uçuş öncesinde, esnasında ve hatta sonrasında bilinmesi gereken detaylar ve uyulması gereken kurallar bulunuyor. Siz de ilk kez yurtdışına havayolu ile gidecekseniz ve keyifli bir seyahat deneyimine sahip olmak istiyorsanız sizin için hazırlanan bu rehberi inceleyerek süreç hakkında yeterli bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Yurtdışına Çıkmadan Önce Neler Yapmalısınız?

 

Seyahatinizin sebebi ne olursa olsun ilk kez yurtdışına çıkmak birçok birey için heyecan verici bir deneyim olarak görülüyor. Farklı bir kültüre sahip ülkeye ayak basmadan önce elbette yapılması gereken birçok hazırlık bulunuyor. Özellikle yurtdışına havayolunu kullanarak çıkış yapacaksınız çıkış hazırlıklılarına erken bir sürede başlamanız gerekiyor.

 Yurtdışına Çıkışın En Önemli Belgesi: Pasaport

 Yurtdışına çıkma hazırlığında bulunuyorsanız pasaporta sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hali hazırda pasaportunuz yoksa bulunduğunuz ilçenin ilçe nüfus müdürlüğünden randevu alarak pasaport çıkarma işleminizi başlatmanız gerekiyor. Pasaport için gerekli belgeler biyometrik fotoğraf ve nüfus kağıdınızdır. Ayrıca harç ve defter bedeli ödeminizi de başvuru öncesinde yapmanız gerekiyor.  Pasaport başvurusundan sonra pasaportunuz size kargo yolu ile teslim edilecektir.

 Vize Nedir?

 Yurtdışı çıkışında gidilecek ülke vize başvurusuna ihtiyaç duyuyorsa, pasaport sonrasında vizeye de başvurmanız gerekiyor. Örneğin, Avrupa Birliği Ülkelerinden birine seyahat edecekseniz mutlaka Schengen Vizesi almanız gerekiyor. Ayrıca, ABD için de vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Vize isteyen ülkelere başvuru yapmadan önce mutlaka ilgili belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca uçak biletinizi vize başvurusundan önce satın almanız gerekiyor. 

 Yurt Dışına Çıkarken Nasıl Uçak Bileti Alınır?

 Yurtdışına havayolu ile seyahat edecekseniz uçak bileti arayışına girmeniz gerekiyor. Uçak bileti için rezervasyon yaptırmak istiyorsanız seyahatinizin tarihlerini mutlaka belirleyiniz. Uçak biletinizi satın alırken gideceğiniz ülkeye doğrudan veya aktarmalı uçuş olabiliyor. Uçuş detaylarından bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

 Uçak biletleri günümüzde online olarak kolaylıkla satın alınabiliyor. Uçuş biletinizi satın alırken satın alacağınız sitenin güvenilir olmasına mutlaka dikkat ediniz. Gidiş ve dönüş tarihlerinin biletlerini satın alırken kimlik bilgilerinizi mutlaka eksiksiz olarak giriniz ve kredi kartı ile güvenli ödeme yapınız. Ödemenizi yaptıktan sonra cep telefonunuza veya email adresinize uçuş bilgileriniz ve PNR kodunuz gönderilecektir, bu kod ile online check-in işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 Gidiş ve dönüş biletlerinizi satın aldıktan sonra online check-in yapmayı unutmayınız. Havayolu şirketleri yoğun dönemlerde uçağın kapasitesinden fazla bilet satışı gerçekleştirebiliyor. Bu yüzden check-in zamanınız geldiğinde bunu online olarak kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Online check-in uçuşa 24 saat kala açılıyor. Check-in genellikle uçağa biniş 2 saat kala kapatılıyor.

 Uçuş bilgilerinizde seçtiğiniz valiz kapasitesine mutlaka dikkat ediniz. Kısa seyahatleriniz için el bagajını kullanarak bagajınızı uçak içine alabilirsiniz. Ancak daha uzun süreli seyahate çıkıyorsanız bagaj seçiminizi bu doğrultuda yapınız. Bagaj kapasitenizin üstüne çıkmanız durumunda havayolu şirketi sizden ek ücret talep edebiliyor. Bu yüzden bagaj hakkınızın üstüne çıkmamalısınız.

 Yurtdışına Çıkarken Havalimanında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

 Yurt dışına ilk kez çıkacaklar için havalimanları, heyecan veren bir deneyime adım atılan ilk yerdir. Yurtdışı maceranızın başlayacağı bu mekanda yapmanız ve yapmamanız gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu detaylara dikkat ederek uçağınıza binebilir ve yurtdışı serüveninizi başlatabilirsiniz.

 Uçuşunuzdan en az iki veya üç saat önce havalimanında bulunmanız gerekiyor. Yurtiçi uçuşlar da bu sürenin daha kısa olması sizi yanıltmasın. Yurtdışı çıkışlarındaki kontroller çok daha detaylı bir şekilde yapılıyor ve döneme bağlı olarak havalimanlarında uzun kuyruklar oluşabiliyor.

 Havalimanına giriş yaptıktan sonra bu büyük alanda uçuşunun gerçekleşeceği havayolu kontuarını bulmalısın. Uçuş bilgilerini kontrol ederek doğru kontuara ilerle ve check-in işleminden sonra valiziniz varsa bu noktada bulunan görevli personele valizinizi teslim ediniz. Ayrıca bu esnada pasaportunuz yanınızda olmalıdır.

 Bu işlemi tamamladıktan sonra mutlaka yurt dışı harç pulu satın almalısınız. Dış hatlar kısmında bu gişelerde sıraya girerek yurtdışı çıkış pulunuzu alınız. Eğer sizinle birlikte seyahat edecekler bulunuyorsa diğerlerinin adına da yurt dışı harç pulu satın alabilirsiniz.

 Pul işleminizi tamamladıktan sonra pasaport kontrol kısmına geçmelisiniz. Burada polis tarafından kontrol yapılır ve kontrol sonrasında uçuş noktanıza doğru ilerlemeye başlayabilirsiniz. Uçuş noktanıza ilerlerken kapı bilgisini ve kapı açılış saatini mutlaka kontrol ediniz. Bazen bu noktalar ve saatte değişim olabiliyor.  Bu yüzden gerek uygulama üzerinden gerek havalimanındaki panolar üzerinden uçuş saati ve kapınızı kontrol etmeyi unutmayınız.

 Uçuşunuzun gerçekleştirileceği kapıya ulaştıktan sonra kapının açılmasını bekleyin. Eğer tekseniz telefon veya tabletinize sevdiğiniz dizi ve filmi indirebilir, veya kitap okuyabilirsiniz.

 Yurtdışındaki Havalimanına Ayak Bastıktan Sonra Neler Yapılır?

 Uçağınız iniş yaptıktan sonra yurt dışındaki serüveniniz neredeyse başlayacaktır. Uçaktan indikten sonra bu ülkede de pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Bu yüzden belgelerinizi mutlaka hazırlayınız. Havalimanı polisi size ne kadar süre kalacağınızı veya hangi amaçla geldiğinizi sorabilir. Pasaport kontrolünüzü tamamladıktan sonra sıra valizinizi teslim almaya geliyor. Uçağınızın adını ve uçuş numarasını takip ederek valizinizi teslim alacağınız alana ilerleyebilir ve valizinizi bekleyebilirsiniz. Valizinizi teslim aldıktan sonra çıkışınızı yaparak maceranıza ilk adımınızı atabilir, seyahat ettiğiniz ülkenin havasını soluyabilirsiniz!

 Yurtdışındayken Size Yardımcı Olacak Bazı Tavsiyeler

 Havalimanından çıkış yaptıktan sonra ilk kez yabancı bir ülkeye ayak bastığınızı fark ettiğiniz anda heyecanlanmanız doğaldır. Elbette gittiğiniz ülkede kalacağınız güne bağlı olarak farklı deneyimlere sahip olacaksınız. Ancak yurtdışına ilk defa adım atanlar için dikkat edilmesi gereken detaylar da bulunuyor.

 Vize alarak gittiğiniz bir ülkede aldığınız vize süresince kalabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden gezilerinizi vize sürenize uygun olarak yapınız. Vizeniz olduğu müddetçe gezinize devam edebiliyorsunuz. Kısıtlı bir vize süreniz varsa iyi bir plan yapmanız gerekiyor. Gitmeden önce gideceğiniz şehrin gezilecek noktalarını ve birbirlerine uzaklıklarını hesaplayın. Doğru bir rotaya sahip olmak sizin daha keyifli bir tatil geçirmenize imkan verecektir. Ayrıca zamandan da tasarruf etme imkanını olacaktır.

 Döviz bozdurma konusu yurtdışına ilk kez çıkanların sıkça kafa karışıklığı yaşadığı noktaların başında geliyor. Yurtdışına çıkmadan önce yanınıza döviz almanız önerilir. Ancak döviz bozdurma ihtiyacınız olduğunda döviz bürolarını tercih etmeniz öneriliyor. Ancak döviz bozdururken kuru mutlaka kontrol ediniz.

 Yurtdışına ilk kez çıkanlar için belki de en zor anlardan biri kalacakları yeri bulmasıdır. Özellikle gittiğiniz ülkede konuşabileceğiniz bir dili de bilmiyorsanız, kaybolma durumuna karşı otelin veya evin adresini telefonunuza kaydedin hatta bir kağıda da not ediniz.

 Pasaport, yurtdışındaki en önemli eşyaların başında geliyor. Olası kayıp ve çalıntı durumuna karşı pasaportunuzu çok iyi bir şekilde muhafaza ediniz. Pasaport kayıp durumunda vatandaşı olduğunuz ülkenin konsolosluğuna müracaat ediniz.

 Yurtdışına çıktığınızda yabancı bir ülkede olduğunuzu unutmayınız. Her ülkenin saygı duyduğu konular farklı olabilir. Gideceğiniz ülke hakkında mutlaka araştırma yapınız. Ayrıca bulunduğunuz ülkenin kurallarına da uymanız gerekiyor.

 Yurtdışına çıkmak alışveriş olmadan düşünülemez. Ancak, yurtdışında alışveriş yaparken turistik yerlerden alışveriş yapmanız bir ürüne yüksek bir tutar ödemenize sebep olabilir. Bu yüzden aradığınız ürünü alternatif olarak nereden satın alabileceğinizi araştırabilirsiniz. Ayrıca alışveriş sırasında mutlaka pazarlık yapınız.

12 Eyl 2022 - 00:24 - Seyahatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?
Tüm anketler