Dünyada Bu Yıl Satılan Her 5 Araçtan Biri Elektrikli Olacak

Bu yıl dünya genelinde elektrikli araç satış sayısının geçen yıla kıyasla yüzde 35 artması bekleniyor.

Şener Koştu
Şener Koştu Tüm Haberleri

Bu yıl dünya genelinde elektrikli araç satış sayısının geçen yıla kıyasla yüzde 35 artması bekleniyor. 2023 yılında dünya genelinde elektrikli araç satış sayısının 14 milyona ulaşması beklenirken, satılan her 5 araçtan birinin elektrikli olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporunda, dünya genelinde 2022 yılında gerçekleşen elektrikli araç satışlarının 2021 yılıyla kıyaslandığı zaman rekor kırarak yüzde 55 artış gösterdiği ve satılan elektrikli araç sayısının 10 milyonu aştığı belirtildi. Toplam araç satışları içerisinde elektrikli araçların satış payı ise yüzde 14’e yükseldi. Bu oran 2020 yılında yüzde 4 iken, 2021 yılında ise yüzde seviyesindeydi. 2017 yılında 1 milyon seviyesinde olan küresel elektrikli araç satışları, 2022 yılında 10 milyonu aştı.

Elektrikli araçlara geçen yapılan harcama ise 2021 yılıyla kıyaslandığı zaman yüzde 50 artarak 425 dolara çıktı. Bu harcamaların yüzde 10’u hükümet destekli iken, geriye kalan yüzde 90’ı ise tüketiciler tarafından gerçekleştirildi. Pazarda bulunan elektrikli araç model sayısında da büyük artış yaşandı. 2018 yılıyla kıyaslandığı zaman geçen yıl iki katına çıkan pazardaki model sayısının 500’e ulaştığı bildirildi.

2022 yılında elektrikli araç sayısının ciddi oranda artmasıyla birlikte, şu an trafikteki elektrikli araç sayısı 26 milyona ulaştı. Elektrikli araç satışının en yüksek olduğu pazarların başında ise Çin, ABD ve Avrupa yer alıyor. Geçen yıl gerçekleşen küresel elektrikli araç satışlarının yüzde 60’ı Çin’de gerçekleşirken, geçen yıl gerçekleşen bu satışların bir sonucu olarak trafikteki bütün elektrikli araçların 13,8 milyonu Çin’de bulunuyor. Bu kapsamda ikinci büyük pazarı Avrupa, üçüncü büyük pazarı ise ABD oluşturuyor.

Elektrikli Araç Satışlarında Avrupa’nın Lideri Almanya

Elektrikli araç satışları Avrupa’da 2021 yılına kıyasla 2022 yılında yüzde 15 artış gösterdi. Böylelikle Avrupa’daki elektrikli araç sayısı 2,7 milyona ulaştı. Avrupa’da toplam araç satışları içerisinde elektrikli araçların satış payı ise 2021 yılında yüzde 18 iken, 2022 yılında yüzde 21 seviyesine ulaştı.

Avrupa’da geçen yıl gerçekleşen elektrikli araç satış sayısında Almanya 830 bin elektrikli araç satışı ile Avrupa’nın lideri oldu. Birleşik Krallık’ta 370 bin elektrikli araç satılırken, Fransa’da 330 bin elektrikli araç, İspanya’da ise 80 bin elektrikli araç satışı gerçekleşti.   

2021 yılında İtalya’da 140 bin elektrikli araç satışı gerçekleşirken, 2022 yılında bu rakam 115 bine düştü. Avrupa’da satışların azaldığı diğer ülkeler arasında Finlandiya, Danimarka ve Avusturya’da yer alıyor.  

ABD’de Elektrikli Araç Satışlarında Yüzde 55 Büyüme Oldu

ABD’de gerçekleşen elektrikli araç satışları 2021 yılıyla kıyaslandığı zaman 2022 yılında yüzde 55 artarak bir milyona yaklaştı. Bu artışla birlikte ABD’deki toplam elektrikli araç sayısı 3 milyona ulaşırken, 2022 yılında elektrikli araç satışlarının toplam araç satışları içerisindeki payı ise yüzde 8 seviyelerine ulaştı.

Elektrikli araç satış ve üretiminin önemli bir kısmı birkaç ülkede yoğunlaşmış gibi gözükse de Asya ülkelerinden olan Endonezya, Hindistan ve Tayland’da da elektrikli araç satış sayısında geçen yıl ciddi artış oldu.

Türkiye’de Satışlar İkiye Katladı

Türkiye’de toplam elektrikli araç satışları 2021 yılıyla kıyaslandığı zaman 2022 yılında yaklaşık iki kat artarak 7 bin 540 oldu. Bu rakam 2021 yılında 3 bin 920 idi.

Elektrikli araçların toplam araç içerisindeki payı da 2022 yılında yüzde 1 olarak gerçekleşti.

2022 yılında gerçekleşen satışlarla birlikte ülkemizde trafikte olan toplam elektrikli araç sayısı 16 bini geçti.

Bu Satılan Araçların Yüzde 20’si Elektrikli Olacak

Dünyada bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen elektrikli araç satış sayısı 2022 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığı zaman yüzde 25 artış gösterdi. Bu yılın ilk çeyreğinde dünya genelinde 2,3 milyon elektrikli araç satışı gerçekleşti.

Bu rakamın 2023 yılının sonunda 14 milyona ulaşması bekleniyor. Bu rakama ulaşıldığı takdirde elektrikli araç satışlarında 2022 yılına kıyasla yüzde 35 büyüme gerçekleşecek.

Bu yıl içerisinde dünyada satılan bütün araçların yüzde 18’ini elektrikli araçların oluşturacağı tahmin ediliyor. Bu da satılan her 5 araçtan birinin elektrikli araç olacağı anlamına geliyor.

Ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele planlarının yanı sıra teşvik programlarında elektrikli araç satış sayısının yükselmesinde etkili oluyor. Bu planlar kapsamında ABD, Çin ve Avrupa Birliği’nde 2030 yılında elektrikli araçların toplam araç satış içerisindeki payının yüzde 60 seviyelerine ulaşacağı hesaplanıyor.

26 Nis 2023 - 11:44 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?
Tüm anketler