Seçim Yasaklarından Bazıları Bugün Başladı

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine 10 gün kala propaganda serbestliği ile seçim yasaklarından bir kısmı başladı.

Şener Koştu
Şener Koştu Tüm Haberleri

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine 10 gün kala propaganda serbestliği ile seçim yasaklarından bir kısmı başladı.

Ülkemizde 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan genel seçimler için Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği takvim işlemeye devam ediyor. YSK’nın belirlediği takvim kapsamında bugün itibariyle başlayan propaganda serbestliği ve seçim yasaklarından bir kısmı, 13 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00 itibariyle sona erecek.

14 Mayıs tarihinde yapılacak olan genel seçimlere katılacak olan siyasi partiler ile bağımsız adaylar, seçim propaganda süresi sona erene kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla hiçbir propaganda yapabileceği gibi internet sitesi açmak suretiyle sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda da yapabilecek.  

Vatandaşların e-posta adreslerine mesaj göndermek, taşınabilir ya da sabit telefonlarına sesli, görüntülü ya da yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılması yasak olsa da siyasi partiler, kendi üyelerine yazılı, görüntülü ve sesli mesaj her zaman gönderme hakkına sahip olacak.  

Oy verme gününe 10 gün kala ise, sözlü, yazılı ve görsel basın ve yayın araçları ile anketler, kamuoyu araştırmaları, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları kanalıyla mini referandum gibi adlar altında herhangi bir siyasi partinin ya da adayın lehinde ya da aleyhinde ya da vatandaşın oyuna etki edebilecek şekilde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtım yapılması yasak kapsamında yer alıyor. Bu sürenin dışında yapılacak her türlü yayın gerçeklik, tarafsızlık ve doğruluk ilkesine uygun olarak yapılacak.

Kamuoyu araştırmaları ve anketler yayınlanırken de araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiği zorunlu olarak açıklanacak. Yapılacak propagandalar ve yayın ilkeleri ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecek.  

Makam Otomobilleri ve Resmi Araçların Kullanılması Yasak Olacak

Seçim propagandasının başlangıç tarihi itibariyle oy verme gününü takip eden güne kadar ki süre içerisinde, devlet, il özel idareleri, katma bütçeli idareler, belediyeler ile belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ile bunlar tarafından kurulan müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanunu’na bağlı teşekküllere ait kaynaklardan açılış ve temel atma törenleri dahil iş ve hizmetler nedeniyle törenler düzenlemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlar yapmak yasak kapsamında yer alacak.

Seçim propagandasının başlangıç tarihi itibariyle oy verme gününü takip eden güne kadar ki sürede bakanlarla, milletvekilleri, yurt içerisinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerde makam otomobillerini ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtaları kullanamayacak. Bu amaç doğrultusunda yapılacak olan gezilerde, protokol icabı karşılama ve uğurlama törenleri de yapılamayacağı gibi resmi ziyafet verilmesi de yasak olacak. Belirtilen süre kapsamında bakanlar, seçime yönelik faaliyetleri ile konuşmalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümlerine tabi olacak.

Yine, seçim propagandasının başlangıç tarihi itibariyle oy verme gününü takip eden güne kadar geçen sürede bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası için yapacakları gezilere de hiçbir memur iştirak edemeyecek.

# seçim, YSK

04 May 2023 - 10:43 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?