Bayburt ve Erzincan'da Rus Petrolüne Eşdeğer Petrol Sızıntısı

Güneydoğu'daki petrol bulunmasından sonra ülkemizin Bayburt ve Erzincan illerinde de Rus petrolüne eşdeğer petrol sızıntısı olduğu açıklandı.

Şener Koştu
Şener Koştu Tüm Haberleri

Güneydoğu'daki petrol bulunmasından sonra ülkemizin Bayburt ve Erzincan illerinde de Rus petrolüne eşdeğer petrol sızıntısı olduğu açıklandı. Bölgede araştırmalarını sürdüren akademisyenler tarafından yapılan açıklamada, petrolün yüzeye çıkarılması gerektiğine özellikle vurgu yapıldı.

Gümüşhane Üniversitesi (GÜ) akademisyenleri tarafından 1926 ve 1930’lu yıllarda Maden Tetkik Arama (MTA) Müdürlüğü'nün Bayburt’ta yapmış olduğu petrol arama çalışmaları derinleştirilerek yapılan çalışmalar sürdürülüyor. Petrol rezervi bakımından bölgenin potansiyeli olduğunu tespit eden bilim insanları bölgede gerekli çalışmaların başlatılmasına yönelik talepte de bulundu.

Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Maden ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Enver Akaryalı, MTA'nın 1926 ve 1930’lu yıllarda Bayburt’taki Aşağı Çimağıl köyünde yaptığı petrol arama çalışmalarını derinleştirdiklerinde çarpıcı sonuçlara ulaşıldığını belirttiler.

Bölgede petrol sızıntıları olduğuna yönelik yöre halkının daha evvelde talepleri olduğunu belirten Prof. Dr. Nafiz Maden, Aşağı Çimağıl köyünde yaptıkları çalışmalar sonucunda su yüzeyinde petrol sızıntıları olduğunu açıkça gözlemlediklerini, hatta petrol kokusunun dahi rahatlıkla hissedilebildiğini söyledi.

Bayburt’un Aşağı Çimağıl köyünün olduğu bölgede, Petekkaya Antiklinali ile birlikte normal ve ters faylarla dokunak halinde, Jura yaşlı türbiditik çökeller ve Alt Miyosen jips ara katkılı kumtaşı, çakıltaşı, silttaşı ve kireçtaşından meydana gelen evaporit çökellerinin olduğuna özellikle vurgu yapan Prof. Dr. Enver Akaryalı, Aşağı Çimağıl köyünde petrol depolanmasına uygun yapısal ortam ve kayaç türlerinin olduğunun da altını çizdi.

Rus petrolüne eşdeğer petrol sızıntılarının olduğu bu bölgede Türkiye Petrolleri’nin (TP) kapsamlı jeolojik ve 2-3 boyutlu sismik çalışmalar yapması gerektiğine değinen Prof. Dr. Nafiz Maden, yapılacak çalışmalar sayesinde petrolün yüzeye çıkartılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Petrolün Sondajla Yüzeye Çıkarılması Gerekiyor

Söz konusu bu bölgede petrolün kokusunun dahi çok rahat hissedilebildiğini ifade eden Prof. Dr. Nafiz Maden, “Geçtiğimiz günlerde Bayburt’un merkez köylerinden Aşağı Çimağıl ve Orta Çimağıl köylerinde sahalarda jeofizik ve jeolojik yüzey çalışmalarının yapılması için Prof. Dr. Enver Akaryalı ile birlikte bölgeye gittik. Bu bölgeyi tercih etmemizdeki en önemli etken 1926 ve 1930’lu yıllarda bölgeden petrol ihbarları yapılması üzerine MTA’nın çalışmalarının olmasıdır. MTA tarafından bölgede yapılan çalışmalar sonucunda bölgede petrol sızıntısının olduğu belirlense de bölgede petrol içereği olabilecek herhangi bir rezervuar kapanın olmadığı ifade edildi. Fakat tarafımızdan yapılan çalışma sonucunda raporda bahsedildiğinin tam aksi farklı jeolojik yaşlara ait farklı yapıların olduğu belirlendi. Burada bir fay hattı var ve yer altında bulunan rezervuardan petrol sızıyor. Bu çalışmanın tarafımızdan yapılmasının amacı ise “Bu bölgede TPAO’nun daha önce herhangi bir 2 boyutlu, 3 boyutlu sismik çalışmasının olmamasıdır. Bu bölgeye TPAO’nun mühendislerini ve deneyimli uzmanlarını davet ederek yapılacak olan ayrıntılı çalışmalarla bu bölgenin petrol potansiyelinin ortaya çıkarılmasıdır. Biz bölgeye gittiğimiz zaman su yüzeyinde küçük sızıntılar olduğuna tanık olduk. Daha ayrıntılı çalışmalarla kaynağa daha yakın olan alanlarda daha büyük sızıntılar olduğunu da belirledik. Hatta sızıntıların olduğu bölgede petrolün kokusunu dahi rahatlıkla hissedebiliyor, bunun için uzman olmanıza da gerek yoktur. Bu nedenle burada petrolün varlığını ortaya çıkarmak için sismik çalışma ve bu çalışmanın neticesine göre yapılacak olan sondaj çalışmasıyla petrolün yüzeye çıkarılması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Erzincan'da Rus Petrollerine Eşdeğer Petrol Varlığına Yönelik Raporlar Mevcut

Erzincan’daki petrol sızıntılarına dair de çalışmalar yapılacağımı ifade eden Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Maden, “Bu çalışmanın devamında Erzincan'da aynı fay hattı üstünde benzer jeolojik yapılar da mevcut. Buna dair MTA ve hatta yabancı uzmanlar tarafından hazırlanan raporların olduğu da biliniyor. Erzincan'ın Çayırlı ilçesinde görülen petrol sızıntılarının aslında Bakü ve Rus petrollerine eşdeğer olduğu yönünde hazırlanan raporlar var. Bu nedenle de bu bölgede sondaj çalışmalarının yapılmasıyla petrolün çıkarılırsa, Rus petrolüne eşdeğer petrol elde edilebileceğini ve bölgedeki insanların ve kentlerin bundan faydalanabileceğine yönelikte yayınlanan raporlar mevcut. Bu raporlar ise bizlere bu çalışmalarda şevk oldu. Bu bölgelerdeki petrolle ilgili çalışmalarımızı devam ettirmek en büyük hedefimizdir.” şeklinde konuştu.

19 Tem 2023 - 22:56 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?