6 Soruda Kolon Kanseri

Toplumda sık rastlanan bir hastalık olan kolon kanseri erken tanı konulduğu takdirde başarıyla tedavi edilebilmektedir. Peki, kolon kanseri hangi belirtilerle kendisini göstermektedir? Kolon kanserinden korunmanın yolları var mı?

Şener Koştu
Şener Koştu Tüm Haberleri

Dünya genelinde sık rastlanan kanserlerin başında akciğer ve meme kanseri gelmektedir. Üçüncü sırayı ise kolon kanseri almaktadır. Tüm dünyada her sene yaklaşık 2 milyon insana kolon kanseri tanısı konulmaktadır. Kolon kanseri, kanserle ilgili ölümlerde ise 2’nci sırada yer almaktadır.

Kolon kanserinin görülme sıklığı 50 yaşından sonra daha fazla artmaktadır. Ancak günümüzde genç yaş gruplarında da kolon kanserine yakalananların sayısında artış gözlemlenmektedir. Bundan dolayı hastalığın erken tanısında tedavide başarı oranı ciddi seviyede artmaktadır.

Kolon kanseri nasıl bir hastalık türüdür? Kendisini hangi belirtilerle göstermektedir? Kimler daha fazla risk altındadır? Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdussamet Çelebi kolon kanseriyle ilgili merak edilen soruları yanıtlayarak önemli bilgiler paylaştı.

1. Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri, ince bağırsaktan sonra gelen, toplumda kalın bağırsak da denilen kolonun iç yüzeyindeki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu başlayan ciddi bir hastalık türüdür. Kolonun içerisinde polip denilen küçük hücre kümelerinin oluşmasıyla meydana gelmektedir. Bu polipler genellikle kanserli hücre olmasa da bazıları zaman içerisinde kolon kanserine dönüşebilmektedir.

2. Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı
 • Dışkıdan kan gelmesi
 • Kansızlık yani anemi
 • Tuvalet alışkanlığının değişmesi
 • Uzun süren ishal veya kabızlık ataklarının görülmesi
 • Dışkı şeklinde ve kıvamında değişiklik gözlemlenmesi
 • Zayıflama ,
 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı
 • Gözlerde ve ciltte sararma olması
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi 

3. En Fazla Kimler Risk Altındadır?

Kolon kanserinin görülme sıklığı ve riski yaşla birlikte artmaktadır. Genellikle 50 yaş üstü insanlarda görülmektedir. 60 yaşın üstündeki hastalarda kolon ve rektum kanserlerine yakalanma riski, 40 yaş altında olan kişilerle kıyaslandığı zaman 10 kat artmaktadır.

Aile öyküsünde kolorektal kanser görülen insanlarda gelişme riski ise daha fazladır. İltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit ve crohn hastalığı) teşhisi konulan kişilerde belirli sürenin ardından risk daha da artmaktadır. 

4. Beslenme Alışkanlığının Kolon Kanserine Etkisi Nedir?

Beslenme alışkanlığı açısından kolon kanseri incelendiği zaman posasız gıda tüketilmesi, kabızlığı artırdığı için dışkının uzun süre bağırsak içerisinde kalmasına neden olduğundan dolayı o bölgede kanserleşme riskini artırmaktadır. Bundan dolayı da şarküteri ürünleri, salamuralar, tütsülenmiş etler, mangal türü yiyecekler, kızartmalar ve kabızlık yapan besinler bakımından yoğun beslenen kişilerde kolon kanserinin görülme riski artmaktadır Aşırı sigara ve alkol tüketimi, obezite ve hareketsiz yaşam tarzı da kolon kanserini tetikleyen diğer faktörlerdir.

5. Tedavide Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Kolon kanserinin tedavi sürecine başlamadan önce evreleme mutlaka yapılmaktadır. Kolon kanserinin 0’dan 4’e kadar toplamda 5 evresi bulunmaktadır. En erken aşamasından evre 3’e kadar (Kanser çevre dokulara yayılım göstermiştir ve bölgesel lenf bezlerinde ve diğer çevre dokularda kanser tutulumu gözlemlenmektedir) tüm evrelerde amaçlanan hastalıksız yaşam sağlanmasıdır. Bu evrelerde ilk tedavi yöntemi cerrahi operasyon olmakla birlikte evresi ve risk durumu dikkate alınarak kısa süreli korunma kemoterapisi uygulanan hastalarda vardır. Rektum kanserinde ayrıca radyoterapi yani ışın tedavisi de var olan stratejilere dahil edilmektedir.

İlerlemiş son evre olan ve kanserin uzak organlara en sık karaciğer ve akciğere metastaz yaptığı 4. evrede ise tedavi stratejisindeki öncelikli amaç hastalığın kontrol altında tutulması, yaşam kalitesinin artırılması (yeterli beslenememe ve ağrı gibi sorunlara karşı hastanın şikayetlerini azaltılması) ve yaşam süresinin mümkün olduğunca uzatılmasıdır. Bu evrede şifa çok nadir görülmektedir. Tedavi sürecinde daha uzun süreli olarak kemoterapi ve akıllı ilaçlar olarak bilinen ilaçlar hastaya birlikte verilmektedir. Cerrahi operasyon ve radyoterapi bu evrede sadece belirli durumlarda multidisipliner tümör konseylerinde branş hekimlerinin aldığı ortak kararla hastanın yararına olup olmayacağı tartışılarak nadir uygulanmaktadır.

6. Kolon Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

 • Kolon kanserinden korunmak için öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.
 • Hayvansal ürünler ve kırmızı et sınırlı tüketilmelidir.
 • Günlük daha fazla lif alınmalıdır.
 • İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalar tüketilmemelidir.
 • Sigara ve yoğun alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Tüm toksik ürünlerde olduğu gibi alkolü de vücut bir yere kadar tolere edebilmektedir.
 • Alkolün aralıksız ve aşırı şekilde tüketilmesi karaciğerin ve tüm sindirim sisteminin sağlığını olumsuz etkilemektedir.
 • Tüm hastalıklardan korunmak için stres yönetimi öğrenilmelidir. Yüksek stresli yaşam vücut için yıkıcı etkiler gösterir. İdeal kiloda olunması neredeyse her sağlık sorununa karşı vücudun direncini yükseltmektedir.
 • İdeal kilonun üzerinde veya obez olunması; kansere ve diğer sindirim sistemi hastalıklarına, kalp ve dolaşım problemlerine, omurga hastalıklarına ve diyabete yakalanma riskini artırmaktadır.
 • Düzenli olarak egzersiz yapılması vücudun direncini artırdığı gibi kolon kanseri dahil birçok rahatsızlığa yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • En dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de tarama testlerini yaptırılmasıdır. Özellikle risk grubundakiler için bu oldukça büyük önem taşımaktadır. 50 yaş üstündekiler, şikayetleri olmasa dahi dışkıda kan ve kolonoskopi tetkiklerini ihmal etmemelidir.

15 Mar 2024 - 21:36 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?