Varisli bacaklarınız 4 seansta estetik görünüme kavuşuyor

İnce varislere uygulanan iğne tedavisi sayesinde estetik görünümü bozan varisler yok olur. Sonbahar ve kış mevsiminde yapılırsa tedavide başarı şansı yükselir.

İğne tedavisi tıptaki adı skleroterapi ile varisli bacaklarınız eski estetik görünümüne kavuşabilir. Enjeksiyon içerisine çekilen ve damarın içerisine verilen ilaç ile damar yakılıyor. İlacın görevi ise varisli damarın ortadan kaldırılması. İlacın damara verilmesinin ardından elastik bandaj ile oluşturulan baskı damarın iki ucunu birbirine yapıştırdığı gibi damarı tıkamaktadır.

İğne Tedavisi Her Varise Uygulanabilir mi?

İğne tedavisini her varis türüne uygulamak mümkün değil. 1-3 milim çapta olan kılcal varislerin tedavisinde kullanılıyor. İlaç içeriğinde yer alan madde havayla karıştırıldığı takdirde buna köpük tedavisi deniyor ki 3 milim çapı aşan varisli damarların tedavisinde de büyük başarı elde ediliyor. Ancak 5-6 milim çapı aşan varisli damarlarda bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tek Seansta Uygulanmamalıdır

Bu tedavide kullanılan ilacın içeriğinde kimyasal olduğundan ve hastanın bir süre hareketsiz kalması gerektiğinden dolayı beyindeki toplardamar tıkanıklığı riskini yok etmek için tedavi kesinlikle seanslar halinde uygulanmalıdır. Ayrıca ilacın toksidite riskini asgariye indirmek için tek seans tercih edilmemelidir. Tedaviye başlarken de bacak haritası çıkarılmalı, damarların yerlerinin ultrasonda incelenmesinin ardından hastaya uygulanacak seans sayısı belirlenmelidir. Seans sayısının belirlenmesinde varisin yoğunluğu ana etkendir. Bacakta yoğun varis varsa seans sayısı 4-6’ya kadar çıkabiliyor.     

Bandajın Kullanılması Zorunlu mu?

Damarın içerisine ilacın verilmesinin ardından bacağa bir süre baskı uygulamak gerekiyor. Seans bitiminin ardından bacağa sarılan elastik bandajın 24 saat kalmasını tavsiye ediyoruz. Bandajın çıkarılmasından sonrada 72 saat varis çorabı giyilmelidir. İşlem, bandaj ve varis çorabının bacağa uyguladığı baskı ile son buluyor. İlacın damara verilmesinin ardından kanın geri kaçmasını engelleyerek tıkanan damarın yeniden açılmasını engellemek ve damarın iç duvarının birbirine yapışmasını sağlamak için damara baskı uygulamak şarttır.

Seanslar Uzun Sürer mi?

Seanslar 30 dakika civarında sürmektedir. İlacın içeriğindeki kimyasal maddeyi vücudun atabilmesi ve yapılan işlemin başarılı olup olmadığını anlayabilmek için seanslar arasındaki süre 3-4 gün olmalıdır. İşlemin yapıldığı bölgede komplikasyon gelişip gelişmediğinin mutlaka anlaşılması gerekir. Bu nedenle seanslar arasında 1 hafta süre olması daha uygundur. Bacakta yoğun varis varsa 4 seans idealdir.

Sonuç Alınması Zaman Alır mı?

Damardaki tıkanıklığın giderilmesi 2 hafta civarında sürmektedir. Damarın tümüyle yok olması ise ortalama 1 ay sürüyor.

Riski Var mı?

Skleroterapi kesinlikle uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Damar içerisine verilen ilacın hastada alerji yapma riski her zaman vardır. Öyle ki anaflaksi denilen ağır alerjik reaksiyonlara rastlanabilir. Bu tip alerjik durumlara çok acil müdahale edilmesi gerekir. Hastaya uygulanacak iğne tedavisinin hijyenik şartlarda kalp damar cerrahınca yapılması gerekir.

Morluk ve Şişlik Geçici mi?

Tedavi sonrasında oluşabilecek morluk ve şişlikler geçicidir. Ortalama 7 ila 10 gün içerisinde geçer. 1-3 milim çapı aşan damarlara ilacın verilemesinden sonra damar hattı boyunca kahverengiyi andıran izlere rastlanabilir. Geçici olan bu izler ortalama 1 ayda kaybolur. Çeşitli kremler kullanılarak bu izlerin ortadan kalkması hızlandırılabilir.   

İlacın Cilt Altına Kaçma Riski Var mı?

Damar içine verilen ilacın cilt altına kaçma olasılığı vardır. İstenmeyen bu durum nedeniyle ciltte açık yaralar oluşabilir. Bu durum daha çok girilemeyecek incelikte bir damara girilmeye çalışılması esnasında yaşanabilir. Bir başka olasılık ise ilacın bir anlık basınçla damarın içerisine verilmesiyle damarın patlamasından dolayı ilacın cilt altına kaçmasıyla yanığı andıran açık yaralar oluşabilir. Diğer olasılıklar ise ilacın aşırı yoğun kullanılması ve işlemin uygulanacağı bölgenin iyi seçilmemesidir. Bunu engellemenin yolu ise ayak bileğindeki varisle uyluktaki varise aynı dozda ilaç verilmemesidir. Cildin ince olduğu ayak bölgesine ilaç verilirken 1/3 veya 1/4 oranında sulandırılarak verilmelidir. Bu yapılmazsa ciltte ciddi yanıklar ve yaralar oluşabilir.

Yaz Mevsimi İdeal Değil

Skleroterapi işleminin uygulanması için en uygun mevsimler sonbahar, kış ve ilkbahardır. Yaz mevsiminde havalar çok sıcak olduğundan dolayı hastanın elastik bandaj sarması ve varis çorabı giymesi tam anlamıyla hastaya eziyet olur. Ayrıca sıcak havalarda damarlar genişlediğinden dolayı tedavide başarı oranı ciddi şekilde düşmektedir. Bir de yaz mevsiminin tatil mevsimi olmasından dolayı insanlar, bacaklarında şişlik ve morluklarla tatile gitmeyi tercih etmiyorlar.

Köpük Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Skleroterapi esnasında damarın içerisine verilen ilacın belli oranda havayla karıştırılarak köpürtülmesine köpük tedavisi denir. Normal uygulanan iğne tedavisinden tek farkı ise ilacın daha yoğun olmasıdır. Geniş alana yayılan varislere uygulanırken daha az ilaçla daha hızlı etki oluşturulabilir. Ancak köpük tedavisinde doz çok iyi ayarlanmalı ve belli bir oranı aşmamaya özen gösterilmelidir.

30 Eki 2019 - 23:27 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?