Canikli'den "Yeni Önerge" Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, önergelerin görüşülmesinde son tarihin 5 Mayıs olduğunu ifade etti.

TBMM’de AK Parti Grubunda düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki Meclis’in 1 Mayıs nedeniyle 2 gün çalışacağını ve 4 eski bakan hakkında verilmiş soruşturma önergelerinin görüşülmesi gerektiğinin altını çizen Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, önergelerin görüşülmesinde son tarihin 5 Mayıs olduğunu ifade etti. 5 Mayıs Pazartesi günü 4 eski Bakan hakkında verilen Soruşturma Komisyonu kurulmasına ilişkin soruşturma önergelerinin görüşüleceğini belirtti.

Muhalefetin eleştirileri ve tartışmaların olduğunu hatırlatan Canikli, hiçbir fiilin soruşturma kapsamı dışında kalmayacağını daha önceden de söylediklerini belirterek, “4 eski Bakanımızın işledikleri iddia edilen fiillerin soruşturma kapsamı dışında kalmayacak. Yeni soruşturma önergesinde 4 eski Bakanımızla ilgili işledikleri iddia edilen fillerin tamamı soruşturma kapsamına alındı. TCK’da tekabül ettikleri maddeler ve tamamı soruşturma kapsamına alındı. Bu iddiaların üzerine gidilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu çerçevede AK Partili arkadaşlarımız önerge vermişlerdir. Bir geriye çekme söz konusu değil, eski önerge çekildi, aynı arkadaşlarımız tarafından kamuoyunda gündeme gelen tüm iddiaları kapsayacak şekilde bir soruşturma önergesi Meclis Başkanlığı’na tevdi edildi” dedi.

“Soruşturma Komisyonu savcıların yaptığı görevi ifa ediyorlarsa Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmalarını bu şekilde gerçekleştiriyor” açıklamasında bulunan Canik, 5 Mayıs’ta görüşmeleri gerçekleştireceklerini belirterek, “AK Partili arkadaşlarımızın önerisi, 4 eski Bakan ile ilgili iddiaların soruşturulması için tek bir Soruşturma Komisyonu kurulmasıdır.

AK Parti olarak bizim irademiz komisyon kurulması yönünde olacak. Soruşturma Komisyonlarının çalışma süresi 2 aydır, 2 ay da uzatılabilir, toplam 4 ay. Meclis 1 Temmuz’a kadar çalışacak, komisyon tatil olana kadar çalışmalarını sürdürecek. Bu 4 aylık süre Meclis tatile girdiğinden sonra işlemeyecek. Soruşturma Komisyonu 2 aydan önce de çalışmasını tamamlayabilir. Tamamlayamazsa 1 Ekim’den sonra takvim yeniden işlemeye başlar” diye konuştu.

İDDİALARDA ADI GEÇENLER DİNLENECEK Mİ?

İddialarda adı geçenlerin komisyonda dinlenip dinlenmeyeceği yönündeki soruya cevap veren Canik, “Soruşturma Komisyonlarının çok büyük yetkileri var, istedikleri herkesi dinleyebilirler. Olayın gerçek boyutunun ortaya çıkartılmasını temin etmek amacıyla Soruşturma Komisyonları her türlü komisyondan her türlü bilgiyi alabilir” şeklinde konuştu.

Canikli; neden tek komisyonun tercih edildiği yönündeki soruya ise, “Tek komisyon tarafından iddiaların soruşturulması mümkün. 4 komisyon kurulduğunu düşünün, özellikle CHP’liler yeteri kadar milletvekili veremez buraya. Görüşlerini belirten milletvekilleri soruşturma komisyonlarına üye olamazlar. Bütün bunları dikkate aldığımızda CHP’den bu konuda görüş beyan etmemiş milletvekili var mıdır veya nedir, büyük bölümünün görüş beyan ettiğini biliyoruz. Bu amaç için kurulmuş bir komisyon varken başka bir komisyon kurulmasının amacı yok” ifadeleriyle cevap verdi.

“BAŞBAKANIMIZIN İFADELERİ ÖZÜR DEĞİLDİR”

Başbakan Erdoğan’ın 1915 Ermeni olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamaya muhalefetten gelen tepkilere cevap veren Canikli, “Başbakanımızın ifadeleri özür değil, bir insani duygunun yansımasıdır. Hiçbir şekilde soykırım iddialarının kabulü ya da onun önünü açacak ön açıklama değildir. Normal bir insan bu açıklamalardan soykırım iddialarının kabul edileceği gibi bir sonuca varmaz” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın duygularını bu şekilde ifade ettiğini belirten Canikli, “O ölümleri inkar edebilir miyiz, o ölümler bizim amaçlanmadı, hiçbir zaman hedeflenmedi. O günkü şartların ve verilen kararların uygulanması sırasında meydana gelen olaylar, bundan üzüntü duymak bir insani reflekstir. Başbakanımız da duygularını bu şekilde ifade etmiştir” diye konuştu.

“BAŞBAKANIMIZIN MEZUN OLDUĞU AKADEMİ YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMU”

Başbakan Erdoğan’ın yüksek öğrenim mezunu olmadığı yönündeki iddiaları cevaplayan Canikli, “Anayasamızın ilgili maddesinde yüksek öğrenim görme şartı olarak ifade ediliyor. Başbakanımızın mezun olduğu akademi yüksek öğrenim kurumu. Bu tür mesnetsiz bu iddialarını gündeme getirilmesini hayretle izliyoruz. Ahlaki boyutu olmayan bu tür iddialarla bir yarış olmaz, yarışın kuralları bellidir” ifadelerini kullanarak, parti genel başkanlarının özellikle bu dönemde yeni tanımlanan Cumhurbaşkanlığına aday olması gerektiğini belirterek, “Biz sadece bugüne kadar sembolik olarak bilinen bir Cumhurbaşkanı seçmeyeceğiz, biz önümüzdeki seçimde aynı zamanda Başbakan’ın yarısını da seçeceğiz.

Bu iddialı bir ifade olabilir, çünkü ilk defa Cumhurbaşkanları ilk defa halkın katılımıyla seçilecek. Demokrasilerde gücün kaynağı halktır. Anayasamız yetki vermediği halde sadece halk tarafından seçilmiş olmak verilmemiş olan yetkilerin kullanımının önünü açmaz” açıklamasında bulundu.

PARTİ GENEL BAŞKANLARINA ÇAĞRI

“Halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanı kim olursa olsun Anayasa’da kendisine verilen yetkilerin tamamını kullanacak” diyen Canikli, icra yetkilerini kullanacak, Başbakanlığın bir çok yetkisini kullanacak olan bir Cumhurbaşkanı’nın seçileceğini belirterek, “Bu aynı zamanda genel başkanların da yarışı olması gerekir. Hükümet olma iddiasında olan siyasi partiler varsa onların yarışının yapılacağı alan Cumhurbaşkanlığı seçimidir” dedi.

24 Nis 2014 - 15:53 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?